Cesvainē lauž stereotipus, ka zinātne nav saprotama

Aicinot piedzīvot kultūras un zinātnes saskarpunktus un rezultātus, Cesvainē aizvadīts līdz šim vēl nepiedzīvots pasākums. To sadarbībā ar Cesvaines pili, Latvijas Universitāti un „Zinātnes sinerģijas centru” organizēja Cesvaines kultūras veicināšanas biedrība, laužot stereotipus, ka zinātne nav saprotama, savukārt zinātnieks ir sirms kungs ar brillēm un nopietnu seju.

Aizraujošas meistarklases, prezentācijas un spēles, mākslas izstādes atklāšana, koncerts un grāmatas atvēršanas svētki, – tik daudzveidīgas iespējas sagaidīja ikvienu, kurš apmeklēja kultūras un zinātnes sinerģijas dienu Cesvainē. “Šī ir vienkārši ir fantastiska ideja. Pils apmeklējums, kas ir ar savu senatnes elpu. Vienlaicīgi tas ir arī bērniem interesanti un aktuāli. Tas tuvina bērnus vēstures elementiem, kurus citādākos apstākļos varbūt apmeklētu skolas programmas ekskursijā. Bet šajā gadījumā bērns ar prieku dodas uz pili, viss ir aizraujošs, viss ir interesanti. Bērnam ir smaids sejā, tātad tas ir rezultatīvi,” saka valmieriete Dita Daniela Bandēna.

Kā uzsver pasākuma organizatori, sinerģija nozīmē vairāku jomu sadarbību, kas rada daudz augstāku vērtību, daudz nozīmīgākus rezultātus nekā katras atsevišķās jomas iespējas, jo pati apvienošanās sniedz papildu iedvesmu un ieguvumus. Cesvaines pils vadītāja Linda Bakmane: “Kultūra, literatūra, mūzika, māksla. Tas viss satiekas vienkopus un savā starpā spēlējas. Izteikta ir zinātne. Kāpēc Cesvaines pilī? Cesvaines pils ir izteikta zinātniska vieta, kur daudzviet ir saskatāmi dažādi zinātnes pielietojumi, gan mūsu akustika, apkures sistēma un tā tālāk. Tas ir tas viss, kas ļoti sevī ietver zinātni, bet tajā pašā laikā šī vieta ir kultūras un mākslas vieta. Tā tas viss spēlējas savā starpā.” 

Latvijas Uniersitātes pārstāvis Ingus Mitrofanovs saka: “Tas, kāpēc mēs šeit piedalāmies – parādīt, kas tā zinātne tāda ir, izskaidrot vienkāršākiem vārdiem, parādīt vienkāršākiem eksperimentiem, darbiem, kā mums tā pasaule darbojas. Varēs apskatīties zvaigznes ar teleskopu, pastāstīsim, kā notiek ikdienā ļoti populārās un zināmās tehnoloģijas GPS.” 

“Pati pils ir brīnišķīgs sinerģijas iedvesmas avots tādā ziņā vien, ka te ir strādājuši izcili mākslinieki un zinātnieki. Te ir brīnišķīga akustika, nevajag nekādus mikrofonus. Te ir pārdomāta apkures sistēma. Visas skatīšanās caur pili, logu izvietojums, arī tā ir sinerģija. Šodien visiem mūsu dalībniekiem ir iespēja to izjust un izbaudīt, kā tas ir, ka es varu būt daļa no tāda procesa,” saka pasākuma organizatore Sanita Dāboliņa.

Līdztekus tam dienas gaitā bija iespēja doties arī speciāli pasākumam veidotā pils iepazīšanas ekskursijā “Kultūrvēsture caur fizikas prizmu”, uzzinot par Cesvaines pils apkures sistēmas, akustikas specifiku un optiskajām īpatnībām. Jāpiebilst, ka šāda veida pasākumi ir iecerēti arī turpmāk, vēl košāk iezīmējot pēc ugunsgrēka atjaunotās Cesvaines pils atdzimšanu.