Cik ellišķīga ir tā rozīte. Tā skaistā puķīte…

Jaunķemeru pludmalē notikusi talka, kuras dalībniekiem bija jāizrok un jāizravē tur augošo krokaino rozi. Pagājušā gadsimta vidū krāšņā roze ievesta Latvijā, lai nostiprinātu kāpas. Tomēr tagad eksperti to atzinuši par invazīvo augu, kura izplatība jāierobežo, lai dotu vietu vietējām graudzālēm. 

Saņēmuši lāpstas un darba cimdus, aptuveni divdesmit aktīvisti dodas uz Jaunķemeru pludmali, lai veiktu ko pavisam neierastu - iznīcinātu krokainās rozes, kuru latīniskais nosaukums ir “Rosa rugosa”. 

Krokainās rozes kāpu zonā ieņēmušas vietu starp kārkliem un priedēm. Talkas dalībnieku uzdevums ir izrakt rozes un rūpīgi izravēt visu garo sakni, lai tā nespētu tālāk vairoties. “Mēs tiešām brīnāmies, cik ellišķīga ir tā rozīte. Tā skaistā puķīte. Tik sarežģīts tas sakņu tīklojums ir. Tad, kad liekas, ka visu jau esi izracis, viss ir kārtībā, izrādās, ka tur vēl viena saknīte uz citu pusi aiziet,” saka Antra, talkas dalībniece.

Krokainās rozes, kuras bieži mēdzam dēvēt arī par mežrozītēm, no citām šīs sugas šķirnēm atšķir īpaši biezas lapas.To ziedēšanas laiks ir garš, neviens vien talcinieks ir priecājies par to krāšņajiem ziediem, bet bērni labprāt nogaršo arī vitamīniem bagātos augļus

Kā ReTV skaidro dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Gita Strode, rozes dzimtene esot Tālie Austrumi, bet Latvijā tā ievesta pagājušā gadsimta vidū, lai nostiprinātu kāpas. “Laiki mainījušies. Mums vairs nav ceļojošo kāpu. Mums ir diezgan apmežotas kāpas, tie krasta erozijas procesi, kur kaut kas skalojas, ir zināmi. Ir zināmi arī procesi, kur veidojas akumulācijas zonas smiltīm, tur ar tām rozēm vairs neko nevar ne līdzēt, ne noturēt.”

Krokainā roze spēj vairoties gan ar saknēm, gan sēklām. To izplatību palielina arī putni. Pašreiz tā jau veido monolītas audzes, kas apdraud dabīgās ekosistēmas.

Izravēto rožu vietā stādīt neko nevajadzēšot, atbrīvoto vietu ieņemšot vietējās graudzāles un ķērpji.

Krokainā roze sastopama arī citviet Latvijā, īpaši seno muižu parkos. Kā norāda Dabas aizsardzības pārvaldē, visur to iznīcināt nevajadzētu, bet noteikti vajadzētu veikt ierobežojošus pasākumus. Pašreiz krokainā roze visvairāk esot izplatījusies Papes dabas parkā un Ķemeru Nacionālajā parkā.


#SIF_NVZ2022