Cik gatavi Eiroparlamenta vēlēšanām ir daugavpilieši?

Viena no zemākajām aktivitātēm Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir Latgalē. Iepriekšējās vēlēšanās piedalījās nepilni 24 procenti no visiem balstiesīgajiem. Latgales lielākajā pilsētā Daugavpilī aktivitātes līmenis ir bijis tikai par dažām desmitdaļām procentu augstāks. Cik gatavi daugavpilieši ir šī gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām un, cik informēti ir par to norisi?   

Ieva Strode, SKDS Sociāli politisko pētījumu projektu vadītāja: “Ja tu tici, ka tā tava līdzdalība mainīs tavu dzīvi, tev kaut kas mainīsies – kaut kādi likumi, kaut kādi pabalsti, tad tev ir iemesls kaut ko darīt. Par Saeimu tu tam tici, par pašvaldību tu tam noteikti tici. Par Eiropas Parlamentu tu tam īsti netici”. 

Šonedēļ iespēju nobalsot Eiroparlamenta vēlēšanās Daugavpilī nodrošina 28 iecirkņos. Lielākā daļa no tiem izvietoti izglītības iestādēs.

No Daugavpilī uzrunātajiem iedzīvotājiem, daļa pauda, ka plāno doties uz Eiroparlamenta vēlēšanām. Tikmēr citi iedzīvotāji atzīst, ka nav informēti par vēlēšanu norisi vai arī nav izlēmuši, vai dosies balsot. Daži daugavpilieši gan ir stingri pārliecināti, ka šonedēļ uz vēlēšanu iecirkni nedosies.

Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS sociāli politisko pētījumu direktore Ieva Strode neuzskata, ka Latgales un Daugavpils situācija Eiroparlamenta vēlēšanu kontekstā būtu unikāla. Zemā aktivitāte Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir sāpīgs jautājums ne tikai Latgalei, bet visai Latvijai un arī Eiropas Savienībai.

Par galveno iemeslu, kāpēc cilvēki nedodas uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām Strode uzskata neizpratni par to, kā tas varētu ietekmēt dzīvi savā valstī. Uz to norāda aktīvāka līdzdalība citu līmeņu – Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. 

Socioloģe papildināja, ka atgādinājumi par vēlēšanām apkārtējā vidē var ietekmēt cilvēku gatavību iet balsot. Tikmēr Daugavpils aktīvisti pamanījuši, ka pilsētas iedzīvotaji nav pietiekami informēti par šonedēļ notiekošām vēlēšanām.

Jorens Dobkevičs, aktīvists, biedrības “New East” vadītājs: “Daugavpilī nav iespējams, mēs neatradām, nevienu vides objektu kaut kādu lielu baneri, ka vispār notiks Eiropas vēlēšanas.”

Jorens Dobkevičs vērš uzmanību arī uz to, ka pilsētas pašvaldība nav pietiekami strādājusi pie tā, lai mudinātu cilvēkus balsot. “Mēs no savas puses nepamanījām nekādu baigi lielo aktivitāti, komunikācijas kampaņu vai vides reklāmu, vai speciāli veidotu naratīvu, lai mudinātu un iedvesmotu cilvēkus piedalīties demokrātiskajos procesos. ”

Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, pirmdien, iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā, Daugavpilī nobalsoja 266 cilvēki jeb 0,49% no pilsētas balstiesīgajiem. Iepriekšējās Eiroparlamenta vēlēšanās Daugavpilī pirmajā dienā šo iespēju izmantoja trīs reizes lielāks skaits vēlētāju. Kopumā Latgalē iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā uz iecirkņiem devās 1 100 cilvēki. Nobalsot iepriekš varēs arī ceturtdien un piektdien, bet galvenā vēlēšanu diena būs sestdien – 8. jūnijā.