Cilvēki malku ziemai gādā izcirtumos

Laikā, kad malkas cena tirgū ir teju tāda pati kā kvalitatīvam zāģbaļķim, aizvien vairāk cilvēku vēlas kurināmo ziemai sarūpēt, vācot atliekas Latvijas valsts mežu izcirtumos. Veidojas pat garas gribētāju rindas, īpaši liela konkurence ir apdzīvoto vietu tuvumā. Paši vācēji uzsver - lai gan jāiegulda darbs, ietaupījums ir pamatīgs. 

Šobrīd Latvijas valsts mežu izcirtumos dažāda izmēra koka ripas, bluķīši un baļķīši. Pie pašreizējām malkas cenām ir teju vai zelta vērti. Iepriekš piesakoties valsts mežos, tos iespējams vākt, vest mājās, lai kurinātu krāsnis. Arī Armands no Siguldas šādi iecerējis malku sarūpēt visai ziemai. 

Armands rāda dažāda izmēra koka baļķus, kuri pēc mežistrādes vēl atrodami izcirtumā un lieliski noderēs kā malka. Viņš tos jau atlasījis turpat malā no traktortehnikai veidotā zaru ceļa.

Liela vērtība ir dažādas koku ripas un bluķīši, ar vienu tādu pietiekot veselai krāsnij. Armandam tas ir būtiski, jo mājās jākurina četras krāsnis un vēl plīts ēdiena gatavošanai. Ziemai nepieciešami vairāk kā 10 kubi malkas. Ģimenē aug septiņi bērni, tāpēc pie pašreizējām malkas cenām iespēja kurināmo visai ziemai vākt bez maksas ir ļoti nozīmīgs finansiāls atspaids. Šādi jāiegulda pašu darbs un laiks, kā arī degviela – aptuveni 10 eiro par braucienu, lai nokļūtu mežā. Armands Balams: “Smagā mašīna ar malku šobrīd maksā 1200 eiro. Mums kā daudzbērnu ģimeni tas ir ļoti no svara. Tas jau vienagla ir baļķis. Man jāzāģē tāpat un jāskalda. Ja pērk skaldītu, tas sanāk vēl dārgāk.”

Latvijas valsts mežu pārstāvis Vilmārs Katkovskis ReTV skaidro, lai šādi malku varētu vākt, obligāti ir jāsaņem atļauja. Tai var pieteikties, sazinoties ar attiecīgās teritorijas mežzini. Strauji augot malkas cenām, cilvēku interese par šo iespēju ir pieaugusi. “Tā lielākā interese, protams, ir ap apdzīvotām vietām, piemēram, Saulkrastu pusē. Tur cilvēki stāv rindās.”

Valsts mežu informācija liecina ka tikai šī gada pirmajā pusē izsniegtas 2272 atļaujas vākt ciršanas atliekas izcirtumos, salīdzinājumā pērn visa gada laikā izsniegtas teju trīs tūkstoši šadu atļauju. Visvairāk atļkaujas izsniegtas Zemgales un Kurzemes reģonos. Vilmārs Katkovskis: “Iespēju robežās mēs cenšamies vietējo iedzīvotāju vajadzības apmierināt. Tuvākajā laikā diezvai ir cerība uz kādu krasu cenas samazinājumu. Es domāju, ka tas tuvākajā laikā nenotiks.”

Tikmēr Armands ar sievu jau piekrāvuši pilnu mašīnas piekabi, vienā reizē varot aizvest aptuveni pusotru kubu malkas. Abi stāsta, ka arī citi paziņas šogad šādā veidā sākuši gādāt malku pašu vajadzībām. 


#SIF_NVZ2022