Cīņa ar vējdzirnavām. Sniegputenis apgrūtina kustību uz ceļiem

Slikti izbraucami gan valsts, gan pašvaldību ceļi, nemitīga sniega tīrīšana gan ar tehniku, gan rokām – tāda šodien ir situācija Kurzemē. Tā ir kā cīņa ar vējdzirnavām, saka Kuldīgas novadā. Ceļi tāpat ir grūti izbraucami, bet to tīrīšanā tiek tērēts liels finansējums. Vakarpusē gan Kuldīgas, gan Talsu novados nolemts, ka skolēni turpmākās divas dienas mācīsies attālināti, lai neiekļūtu bīstamās situācijās uz ceļiem. 

Lai nokļūtu no Skrundas uz Kuldīgu, ar nepilnu pusstundu nepietiek, šoreiz ceļā pavadītais laiks jāreizina ar divi. Daudz automašīnu šai maršrutā nesatiekam, bet visi sastaptie brauc atbilstoši aizsnigušajai brauktuvei un sliktajai redzamībai. “Kuldīgas Rātslaukumā šobrīd ir iztīrīti vairāki celiņi, pa kuriem cilvēki var doties savās gaitās, bet te pa vidu tā pa īstam var redzēt, cik ir sasnidzis, uz pusdienas laiku te esot dziļākais sniegs Latvijā – 40 cm,” ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs. Un arī Kuldīgas novada dienesti atzīst – tikt galā ar sniegu – tā šobrīd ir kā cīņa ar vējdzirnavām. Pilsētā strādā septiņas traktorvienības un viena kaisāmā mašīna. Tomēr jau pēc pāris stundām viss atkal ir aizputināts. SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Kaspars Poriķis: “Pieņemsim, mēs šo laukumu pirms pusotras stundas ar kolektīvu palīdzējām sētniekiem notīrīt, un tagad varam jau redzēt – kādi 15 centimetri sniegs uzsnidzis. Tādēļ mēs aicinātu arī cilvēkus strādāt attālināti, ja ir tāda iespēja. Vakaros mašīnas iebraukt sētā, lai vieglāk būtu pa nakti, kad mūsu tehnika tīrīs. Lai nebūtu apgrūtinājuma, visādi šķēršļi.”

Kuldīgas novada pašvaldībā atzīst – pagastos ir ļoti daudz zvanu no iedzīvotājiem par ceļu slikto stāvokli. Šobrīd tiekot darīts viss iespējamais, pagastos darbojas 28 tehnikas vienības. Šobrīd prioritāte ir skolēnu maršruti, kā arī A un B klases ceļi. “Ir skaidrs, ka mēs visus to šobrīd ļoti labā stāvoklī savest nevarēsim, strādājam. Faktiski dažās dienās varam pie šādas snigšanas iztērēt absolūtu visu divu, trīs mēnešu plānoto ziemas finansējumu tieši sniega šķūrēšanai,” saka Agnese Buka, Kuldīgas novada pašvaldības izpilddirektores vietniece.

Arī Talsu apkārtnē ir kritiski slikti braukšanas apstākļi un autoceļu uzturēšanas darbi ir maz efektīvi. Arī te daudz zvanu no iedzīvotājiem un sūdzību par aizputinātajiem ceļiem. 

Pēcpusdienā gan Kuldīgas, gan Talsu novados pieņemts lēmums, ka sniega stihijas dēļ divas dienas mācības skolēniem notiks attālināti. Kuldīgas novadā informē, ka skolās būs tikai dežūrklases, ja nu kāds ir atnācis uz skolu, bērnudārzi darbosies. Esot satiksmē pa grūti izbraucamajiem ceļiem, novērojām, ka autovadītāji ir ļoti izpalīdzīgi, redzot, ka kāds iestridzis sniegā, tam steidzās palīgā, arī mūsu mašīnai šāda palīdzība bija nepieciešama. 


#SIF_NVZ2022