Cīnās par Sabiles VUGD posteņa saglabāšanu

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) līdz gada nogalei apturēja 18 mazāk noslogoto posteņu darbību. Viens no tiem bija Sabilē. Šobrīd nolemts jau nākamnedēļ to slēgt pavisam. Cerot uz pozitīvu rezultātu, aicinājumu atbildīgajām amatpersonām nosūtīja Talsu novada domes deputāti.

VUGD depo Sabilē jau šobrīd valda klusums. Tajā nav nevienas amatpersonas, 11 no 13 darbiniekiem pārcēlušies uz citām daļām un posteņiem – Kandavā, Kuldīgā, Talsos un Dundagā –, bet atlikušie pensionējušies. No 1. februāra plānots posteni slēgt pavisam.

VUGD turpina optimizācijas pasākumus un pārskata esošo struktūrvienību izvietojumu. “Sabile nav tikai viens atsevišķs postenis. Mēs esam dienests kopumā. Mēs attīstāmies, gribam būt ar skatu nākotnē, optimizēt mūsu resursus, kādā vietā tos uzlabot, uzlabot tehniku un arī reaģēšanas spējas,” norāda Jānis Grīnbergs, VUGD priekšnieka vietnieks.

Lai viens ugunsdzēsējs varētu strādāt, nepieciešami seši cilvēki, kas slimības reizēs, atvaļinājumos vai neaizpildītās vakancēs ļauj reaģēt uz notikumiem 24/7. Grīnbergs: “Ja jūs sadalīsiet 13 bijušos cilvēkus uz seši, redzēsiet, ka trīs cilvēki vienā dežūrmaiņā principā vispār nekad nav iespējami. Tātad vienmēr ir kaut kādi divi, vienmēr kāds trešais ir jāmeklē no citurienes, kas atkal paņem nost resursus citur. Tā tā matemātika iet kopā pa visu valsti.”

Talsu novada domes deputāti uzskata, ka uz sabilnieku rēķina tiek risinātas valstiskas problēmas. Un šodien pieņēma lēmumu, kurā aicina atbildīgās amatpersonas rīkojumu par posteņa slēgšanu atcelt un valstij paredzēt tam finansējumu. Talsu novada domes deputāts Dainis Karols: “2023. gada valsts budžets ir tikai pieņemšanas stadijā. Saeimā tas būs 2023. gada februārī, līdz ar to ir iespējamas izmaiņas.”

Dienests uzsver, ka pašā Sabiles pilsētā pagājušajā gadā dzēsts viens ugunsgrēks, saņemti izsaukumi uz pieciem glābšanas darbiem, kuros bijis nepieciešams nozāģēt nolūzušus kokus, nocelt kaķus vai palīdzēt NMPD. Tikmēr Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietniece Inga Priede uzsver, ka Sabiles postenis dodas palīgā arī citviet. Viņa saskaitījusi, ka izsaukumu pērn bijuši vairāk nekā 150. “Attālumi starp pilsētām ir lieli. 15 minūšu laikā pat 14 kilometrus starpību, kas ir Kandava-Sabile, nevar piecās minūtēs atbraukt. Kur nu vēl līdz Talsiem vai līdz Rendai, kur jānoklāj tas laukums. Vēl otrs aspekts – tā ir arī drošība. Zinot mūsu militāro situāciju, šie puiši ir vieni no tiem, kuri noteikti būs liels atbalsts arī militārā jomā, ja tā vajadzēs.”

Taču VUGD norāda, ka, ja arī postenis Sabilē paliktu, tas nenozīmē, ka ugunsnelaimju nebūs. Lai ugunsgrēki neizceltos, par to, pirmkārt, esot atbildīgi paši iedzīvotāji.