Cīnās pret PSRS laika kodolraķešu bāzes izdemolēšanu

Padomju laika kodolraķešu bāze Alūksnes novadā ir vērienīgs Aukstā kara laika vēstures mantojums. Šis ir viens no retajiem militārajiem objektiem Eiropā, kas mūsdienās pulcē tūristus, jo nav nojaukts, aizbērts vai demontēts. Tā kā neapdomīgu tūristu, kas objektus bojā, netrūkst, tad pašvaldībai nākas rast risinājumus, kā to aizsargāt no pilnīgas nopostīšanas.

Vēl pirms vairāk nekā 30 gadiem slepenais militārais objekts 300 hektāru platībā Zeltiņos bija ar dzeloņdrātīm nožogots. Tur ikdienā tika uzturētas raķetes un montētas kodolgalviņas. No tā laika teritorijas apskatei šobrīd palikusi 30 hektāru liela platība. “Objekts ir interesants tad, ja par to kaut ko zina. Ja par to neko nezina, tad ir, kas ir iebraukuši, zvanījuši – kur lai mēs tagad te braucam, te nekā nav, te ir tikai sabrukušas ēkas, kur tad te ir kādi angāri, kādas bumbu patvertnes!?” saka Gunita Paleja, gids, tautas nama vadītāja.

Taču kaujas zonā joprojām redzami četri raķešu palaišanas laukumi, no tiem pa betonētajiem ceļiem var nokļūt arī uz bumbu patvertnēm, radistu telpām un raķešu angāriem. Tāpat arī pie iebrauktuves teritorijā slejas dzīvojamās zonas ēkas, kur uzturējās ap 300 darbinieku. “Piecpadsmit diennaktis strādāja un palika dzīvojamā zonā. Tur bija sava viesnīca, savs veikals, deficītu veikals, kur netrūka ne putna piena. Priekš tiem gadiem tas jau vareni! Viņiem bija ambulance, dakteris izbrauca uz izsaukumiem, pirts. Kas tik viņiem tur nebija!? Sava cūku ferma, gotiņas, savs piens,” stāsta Gunita Paleja.

Mūsdienās tā laika ikdienu ierodas izzināt gana daudz tūristu. Apmeklētāji to dara gan patstāvīgi, gan izmantojot arī bezmaksas audiogidu. Taču Zeltiņu pagasta pārvaldē ar nožēlu piebilst – dažkārt apmeklētāji ierodas postīt un bojāt.

Izkrāsots Ļeņina piemineklis, salauztas informatīvās plāksnes, dažkārt apmeklētāji rīko pat nesankcionētus rallijus. “Ļoti bieži ir tā, ka kaut kas ir sabojāts. Piemēram, Ļeņinu dažādi izkrāso un dedzina pie viņa visu ko. Taisot piknikus, tur paliek nenormāls bardaks, salauž dažādas plāksnes. Mums bija pie Ļeņina uzlikta informatīvā plāksne, tā tika nolauzta. Arī nesankcionēti ralliji. Mums tur tālāk ir kokogļu ražotne, viņiem tur tālāk ir noliktavas, tās arī tiek ik pa laikam uzlauztas,” pauž Elita Laiva, Zeltiņu pagasta pārvaldes vadītāja.

Reiz esot arī nozagtas angāros uzstādītās divas metāla durvis. Lai problēmu risinātu, drīzumā iebraukšana šajā objektā būs par maksu. “Mums būs uzliktas divas kameras – viena fiksēs darbību, otra fiksēs automašīnu numurus, kas brauc iekšā. Diemžēl situācija ir tāda. Ja visi būtu godīgi, tiešām tūristi, kas grib redzēt, skatīties un iepazīt vēsturi, viss būtu kārtībā, bet diemžēl šo negodprātīgo tūristu un vienkārši atpūtnieku dēļ esam spiesti likt maksu par iebraukšanu stāvlaukumā,” stāsta Elita Laiva.

Līdz šim teritorijas uzturēšanā palīdzējuši militāristi, kuriem šeit dažkārt noris arī apmācības, kā arī vietējie iedzīvotāji rīkotajās talkas dienās. Šovasar jaunieši, kuri vasarā strādā Nodarbinātības valsts aģentūras programmā, atjaunojuši arī informatīvo plāksni.