Cirka valodu saprot visi

Šobrīd sācies skolēnu brīvlaiks. Daļa Kurzemes jauniešu to izmanto starptautiskā mākslas projekta laboratorijā “Cirks klimatam”. Jaunieši ielūkojas laikmetīgā cirka pasaulē, apgūstot akrobātikas, žonglēšanas un ķermeņa treniņus. Kas neparasti – to dara, lai pievērstu uzmanību klimata pārmaiņu tēmām un iespējamiem risinājumiem.

Dundagas pils uz trim dienām kļuvusi par skatuvi laikmetīgā cirka pasaulei. Šeit skan latviešu un angļu mēle, taču galvenā ir cirka valoda, ko saprot visi – gan dažāda vecuma, gan dažādu tautību cilvēki. “Tā ir valoda, kurā nav nepieciešams ne tulkojums, ne kādas zināšanas. Tā ir ķermeņa valoda. Un līdz ar to mēs caur ķermeņa valodu, caur cirka disciplīnām varam runāt par tādām nopietnām tēmām kā klimata pārmaiņas un vides jautājumi,” saka Ieva Ozoliņa, projekta “Cirks klimatam” vadītāja.

Šobrīd desmit Kurzemes jauniešiem notiek žonglēšanas nodarbība. Viņu rokās nonāk arvien vairāk bumbiņu, un jaunie mākslinieki trenē roku veiklību, koncentrēšanos un pacietību.

Klimata pārmaiņas vairs nevar būt tikai vides speciālistu vai aktīvistu rūpes. Cirks kā laikmetīgās mākslas forma vēlas aktīvi iesaistīties klimata pārmaiņu aktualizēšanā, un projektā nokļuvuši jaunieši, kuri pierādījuši savu motivāciju. 

Starptautiskā mākslas projekta laboratorijā ar jauniešiem strādā “Rīgas cirks” sadarbībā ar Norvēģu ilgtspējīgā cirka apvienību “Acting for Climate”, kas savās performancēs pievērš uzmanību vides problēmām un mēdz tajās izmantot atkritumus. Maijā profesionāli mākslinieki radīs noslēguma performanci no jauniešu radītajām idejām. “Viņi daudz koncentrējas uz plastmasas piesārņojumu, “fast fashion” jeb ātro modi, lietām, kas ir apkārt ikdienā un par ko viņi domā. Kādu ēdienu ēdīs, kā ceļos... Un viņiem interesē, kā savas zināšanas izmantot tālāk, lai ietekmētu klimata izmaiņas,” stāsta Amunds Bentsens, “Acting for Climate” dejotājs.

Trīs dienas, dzīvojot un darbojoties kopā laboratorijā, jaunieši arī praktiski dzīvo dabai draudzīgāk, piemēram, ēd vegāniski un šķiro atkritumus. Un plāno to turpināt arī, atgriežoties mājās.

Šodien starptautiskais mākslas projekts Dundagā noslēdzas, tālāk ceļo uz Kuldīgas novadu, kur notiks noslēdzošā cirka laboratorija.