"Citadele": "Euribor" likmes pieauguma dēļ iedzīvotāji sāk dzēst hipotekārās saistības pirms termiņa

Mainīgās "Euribor" likmes celšanās rezultātā pieaudzis iedzīvotāju skaits, kas daļēji vai pilnā apmērā vēlas dzēst kredītsaistības pirms termiņa, liecina bankas "Citadele" informācija par hipotekāro kredītu tendencēm 2022.gadā.

Paaugstinoties "Euribor" likmei jeb kredīta mainīgajai daļai, kopš rudens sākuma audzis to iedzīvotāju skaits, kuri vēlas kredīta pamatsummu dzēst daļēji vai pilnā apmērā. Ja salīdzina iedzīvotāju interesi par saistību dzēšanu, 2022.gada decembrī pieprasījums pēc šīs iespējas pieaudzis par vairāk nekā 80%, salīdzinot ar vasaras vidu.

"Ņemot vērā "Euribor" augošo likmi un to, ka centrālo banku darbības likmju celšanā nav precīzi prognozējamas, iespēju dzēst saistības izmanto tie iedzīvotāji, kuriem atlicis neilgs kredītsaistību maksājuma termiņš vai pieejams attiecīgs apjoms brīvo finanšu līdzekļu šāda soļa veikšanai. Ir sarežģīti prognozēt, kā dinamika varētu attīstīties, jo liela daļa iedzīvotāju jaunos kredītu maksājuma pārrēķinus saņems tikai 2023.gada sākumā," stāsta bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Vienlaikus nav novērots, ka iedzīvotājiem būtu problēmas ar maksājumu savlaicīgu veikšanu. Rādītāji patlaban ir stabili un kavējumu skaita īpatsvars pagaidām nepieaug, neskatoties uz "Euribor" izmaiņām, atzīmē Mūrnieks.

Vidējā hipotekārā kredīta summa 2022.gadā palielinājusies par nepilniem 2% un mērāma 83 000 eiro. Pieaudzis arī vidējais līguma termiņš, palielinoties no 22 uz 23 gadiem, liecina bankas "Citadele" analīze.

Pērnajā gadā dubultojies pieprasījums pēc līdzfinansējuma mājokļa remontam vai uzlabošanai, savukārt noslēgto līgumu skaits par finansējumu mājokļa labiekārtošanai, tostarp iegādājoties saules paneļus un apkures katlus, audzis par 40%. Statistika liecina, ka vidējā kredīta summa bijusi aptuveni 4700 eiro.

Tādiem finansiālo saistību veidiem kā hipotekārais kredīts, līzings, kredīts juridiskām personām kopējo procentu likmi veido mainīgā un nemainīgā procentu likmes daļa. Kredīta procentu mainīgo daļu veido īstermiņa procentu likmes jeb "Euribor", kā apmēru ietekmē Eiropas Centrālā banka (ECB).

Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" ir otra lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Bankas akcionāri ir ASV investīciju kompānijas "Ripplewood" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" un starptautisku investoru grupa (75% plus viena akcija), kā arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (25% mīnus viena akcija).


Foto: Freepik