Cittautiešus aicina ierunāt Latvijas valsts himnu

Cilvēkiem, kuri vēlas kļūt par Latvijas pilsoņiem, jāgūst zināšanas par Satversmi, valsts vēsturi un valodu. Jāprot arī himnas teksts, kuru cittautiešiem izrunāt nav nemaz tik vienkārši.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāve Madara Puķe stāsta: “Mūsu pētījumu dati liecina, ka ļoti daudzi cilvēki, dodoties uz naturalizācijas eksāmenu, satraucas. Vai zinās visas atbildes, vai varēs pareizi himnu nodziedāt?!”

“Tilde” biznesa attīstības vadītājs Kaspars Kauliņš pauž: “”Tilde” izstrādā tādu komponentu, kura uzdevums ir atpazīt brīdi, kad kandidāts runā himnas tekstu. Atpazīt to, parādīt pareizos un nepareizos izrunātos vārdus, tādejādi palīdzot cilvēkam labāk apgūt Latvijas valsts himnu.”

Lai šādu platformu varētu izstrādāt, PMLP aicina cittautiešus uzņēmuma “Tilde” izveidotā portālā ierunāt Latvijas valsts himnas tekstu.

Kaspars Kauliņš: “Ir jārunā pa vienai rindiņai. Neprasa runāt visu uzreiz. Tie ir tādi 5, 6 sekunžu gari mazi audio failiņi.” Viņš piebilst, ka neinteresējot tīra un literāra latviešu valoda, bet gan tāda, kuriem tā nav dzimtā.

Pēcāk izveidotā platforma nepilsoņiem būs kā vieta, kur trenēties eksāmeniem. Šobrīd gan “Tilde” prot tikai “tīru” latviešu valodu, bet, lai atvieglotu mācīšanos ne latviešu mēlē runājošajiem, tehnoloģijai jāiemāca atpazīt to, kas skan citādi.  

“Mums ir jāiemāca algoritmam, ka cilvēki, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda, dažādus latviešu valodas vārdus izrunā ar atsevišķām izloksnēm, akcentiem, dažādos tempos, un tas valodas plūdums ir ļoti individuāls,” uzsver Kaspars Kauliņš.

Lai iecere īstenotos, nepieciešams savākt vairākus tūkstošus fragmentu. Kaspars Kauliņš vēl piebilst – piedaloties akcijā ir vēlams norādīt arī savu dzimto valodu.

Esot lūgta arī ārzemju studentu un nelatviešu kopienu palīdzība. Ierunātās himnas tiks ievāktas vēl aptuveni mēnesi, bet pats rīks gatavs lietošanai jau aprīlī.  


Avots: LETA