Covid-19 dēļ mazinās jaunatklāto C hepatīta pacientu skaits

28.jūlijs ir B hepatīta vīrusa atklājēja, Nobela prēmijas laureāta Baruha Blumberga dzimšanas diena, tāpēc Pasaules veselības organizācija šo datumu pasludinājusi par Pasaules hepatīta dienu. Šai slimībai ir dažādi paveidi un izpausmes. Viens no bīstamākajiem ir C hepatīts. Cik daudz ar to slimo Latvijā?

Hepatītu mēdz dēvēt par dzelteno kaiti, jo dzelte ir viens no tās simptomiem. Visbiežāk gan C hepatīts noris bez pazīmēm, tāpēc to atklāj piecus līdz sešus, reizēm pat tikai desmit gadus pēc inficēšanās.

Pamanāmu simptomu trūkuma dēļ C hepatītu dēvē par kluso infekciju – apmēram puse inficēto pat neapzinās, ka ir slimības skarti, liecina Pasaules veselības organizācijas dati. Tāpēc, lai pievērstu slimībai lielāku sabiedrības uzmanību, citās valstīs to aktualizē pamanāmās kampaņās.

Latvijā jauno C hepatīta gadījumu skaits pēdējos gados sarucis - liecina statistika. 2016. gadā reģistrēti 1907 pacienti, pērn - tikai 1039. Tātad - stipri mazāk. Tomēr tā nav pozitīva ziņa - uzsver infektologi. Atklāt jaunus gadījumus traucējusi Covid-19 pandēmija, jo bija ierobežos iespējas tikt pie ārstiem un pārbaudīt veselību. Iespējams, saslimstība sarukusi arī tāpēc, ka mazāk bija pieejama skaistumkopšana un tetovēšana - pakalpojumi, kuros ir augstāks risks inficēties ar C hepatītu.

Nu jau piecus gadus C hepatīta terapiju Latvijā pilnībā apmaksā valsts. Ar pieejamajiem medikamentiem izārstēšanās iespēja ir tuvu 100 procentiem. Tāpēc pašlaik svarīgākais – slimību laikus atklāt. “Pacientiem noteikti nevajadzētu gaidīt, kamēr ģimenes ārsts sniedz nosūtījumu uz C hepatīta testu. C hepatīta tests Latvijā nav standarta testu komplektā, automātiska valsts pārbaudīšanās programma diemžēl līdz šim vēl nav ieviesta. Tāpēc ļoti svarīgi, ka katrs iedzīvotājs vismaz reizi dzīvē, bet tomēr arī biežāk – kā minimums vajadzētu reizi piecos gados – kopā ar vispārējām veselības pārbaudēm vajadzētu lūgt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz C hepatīta pārbaudēm,” saka Kaspars Kaugurs, C hepatīta pacientu apvienības vadītājs.

Infektologi, hepatologi un pacientu organizācijas mudina valsti ieviest ko līdzīgu skrīningam, kāds jau pastāv daudzās citās valstīs - regulāras C hepatīta analīzes visiem pieaugušajiem vai tikai paaugstināta saslimšanas riska grupām, piemēram, tiem, kuri bieži maina seksa partnerus, vai cilvēkiem, kuri narkotikas lieto iešļircinot. “Vai veic dažādas skaistumkopšanas procedūras kaut kur dažādos mājas apstākļos, vai tetovēšanas saloni tiek apmeklēti pietiekami bieži, vai pīrsings. Tās ir paaugstināta riska grupas. Šādiem cilvēkiem vajadzētu šādu testu veikt. Joprojām tas ir katra iedzīvotāja interesēs - parūpēties par sevi un cilvēkiem sev apkārt,” pauž Kaspars Kaugurs.

Regulāras C hepatīta analīzes veic arī asinsdonoriem. Tāpēc, ja izlemsiet kļūt par donoru, būsiet nošāvuši divus zaķus ar vienu šāvienu: izdarīsiet labu darbu, kā arī uzzināsiet, vai esat vesels. 


Foto: Freepik