Covid-19 gultu skaits jādubulto

Līdz decembrim Latvijas slimnīcās jāizveido vēl 1600 gultas Covid-19 pacientiem. Veselības ministrijā pieļauj - slimnieku skaits varētu pieaugt dubultā, tāpēc šobrīd izmisīgi tiek apzinātas reģionālās slimnīcas, kurās varētu izvietot slimniekus.

Šobrīd slimnīcās izvietoti 1500 Covid-19 pacientu, tomēr, pēc ministrijas prognozēm, gultas vietu skaits jāpalielina uz pusi. Lai risinātu jautājumu un atslogotu Covid-19 pacientu plūsmu lielajās slimnīcās, kopš pagājušās nedēļas Latvijā darbojas slimnīcu sadarbības tīkli. “Līdz decembrim Covid-19 pacientu ārstniecībai plānots, ka jānodrošina vairāk nekā 3200 gultas. Līdz ar to, lai šādu apjomu nodrošinātu, ir jāiesaista un tiek iesaistīta gan universitātes, gan reģionālās slimnīcas, gan lokālās, gan specializētās slimnīcas, pārprofilējot un veidojot jaunas gultas, turpinot piesaistīt papildus ārstniecības personālu,” skaidro Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis.

Šobrīd slimnīcu tīklā nodrošinātas ir 2250 gultas, nepieciešamas vēl teju 1000. Taču slimnīcas ir pārpildītas. Piemēram, lokālā Ogres rajona slimnīca jau oktobra vidū norādīja, ka nevar uzņemt akūtos Covid-19 pacientus, jo slimnīcas plānojums, izvērtējot drošības prasības, to neļauj.  “Mēs jau šos pēc Covid-19 pacientus piedāvājāmies datu panelī, ka mēs varam nedēļas trīs laikam uzņemt. Mēs esam saņēmuši pa trim nedēļām divus pacientus. Un dotajā brīdī divi Covid-19 pacienti, kuriem nepieciešama ļoti intensīva aprūpe, atrodas Reanimācijas nodaļā, jo viņiem trūkst skābekļa, plaušas aizgājušas daļēji bojā. Arī tie, kuri vieglāki Covid-19 pacienti, mēs viņus apārstējam un nododam ģimenes ārstu uzraudzībā. Bet tieši infekciozus pacientus šajās telpās mēs nevaram uzņemt,” saka Dainis Širovs, Ogres rajona slimnīcas vadītājs.

Šodien notikusi Veselības ministrijas un Ogres slimnīcas sanāksme. Tajā piedāvāti divi risinājumi - viens no tiem paredz atjaunot savulaik slēgto infektoloģijas nodaļu, izbūvējot moduļa tipa piebūvi slimnīcai. Otrs - pagaidu Covid-19 nodaļas izveidi. “Mēs varētu mūsu saimnieciskajā telpās, kur mums ir noliktava izveidot no 10 līdz 16 Covid-19 gultām. Bet mums nav aprīkojuma nepieciešamā. Un mēs pirmdien iesniegsim sarakstu, kāds mums aprīkojums vajadzīgs. Mēs arī divās nedēļās šo nodaļu varētu atvērt,” skaidro Dainis Širovs.

“Pie Covid-19 Delta paveida skābekļa nodrošinājums ir viens no kritiskajiem jautājumiem,” atzīst Oskars Šneiders.

Veselības ministrijas pārstāvis ReTV skaidro, ka šobrīd tehniskā nodrošinājuma jautājumu risina Latvijai saņemtā starptautiskā palīdzība. “Ir saņemta palīdzība no Somijas, Zviedrijas, Ungārijas, Nīderlandes, nodrošinot nepieciešamās iekārtas un aprīkojumu,” pauž Oskars Šneiders.

Kā ReTV norādīja Ogres pašvaldībā, lai pakalpojumu varētu nodrošināt, ir jāparedz arī finansējums. Jau vasarā pašvaldība bija gatava veidot Covid-19 nodaļu, bet tai netika atvēlēts finansējums. Par to, vai Ogrē tiks veidota Covid-19 nodaļa, visticamāk, lēmums būs zināms jaunnedēļ. Tikmēr Veselības ministrija skaidro, ka joprojām ar slimnīcām notiek regulāras sarunas par to, kā efektīvāk organizēt Covid-19 pacientu plūsmas, lai varētu operatīvi strādāt arī pie vēl kritiskākiem Covid-19 saslimstības rādītājiem. 


Foto: Freepik