Covid-19 inficēto vidū - daudz vakcinēto

Pēdējā laikā statistikā par jaunajiem kovida gadījumiem arvien lielāks kļūst vakcinēto pacientu īpatsvars. Piemēram, no vakar atklātajiem 1835 inficētajiem 1140 bijuši pilnībā vakcinēti. Tomēr tas nav pamats, lai apšaubītu vakcīnas efektivitāti, uzskata Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Izskaidrojums lielajam vakcinēto īpatsvaram inficēto vidū ir tīri matemātisks – arī sabiedrībā kopumā ir vairāk vakcinēto, nevis nevakcinēto, stāsta SPKC pārstāve Ilze Arāja. Viņa uzsver, ka vakcinētie reti slimo smagi un nonāk slimnīcās. “80% gadījumu slimnīcās nonākuši – vidēji visos šajos mēnešos – vidēji 80% ir bijuši nevakcinēti, vai vakcinācijas kurss vēl nebija pabeigts.”

Pēc Arājas teiktā, retajos gadījumos, kad potētie miruši, tie bijuši ļaudis ļoti cienījamā vecumā ar vismaz vienu smagu blakusslimību. Līdz ar to uzskatāms, ka kopumā vakcīna pietiekami efektīvi pasargā no smagas saslimšanas un nāves. “Vēl ir jāņem vērā tas, ka vakcinētiem cilvēkiem ir lielākas mobilitāte iespējas sabiedrībā kopumā uz šo brīdi. Attiecīgi, piemēram, koncerta apmeklējums, teātris, vairākas aktivitātes, kas notiek iekštelpās un laikapstākļu dēļ šobrīd nav realizējamas ārtelpās, arī tas šobrīd ir papildus faktors, kas jāņem vērā,” norāda Ilze Arāja.

SPKC pārstāve atgādina, ka arī vakcinētajiem jāievēro citi epidemioloģiskās drošības pasākumi – pareizi jāvalkā sejas maskas, jāmazgā un jādezinficē rokas, jāievēro divu metru distance, jo īpaši sabiedriskajā transportā un ēstuvēs.


Foto: Freepik