CSDD: 80% gadījumu ātrumu pārsniedz vīrieši

Līdz ar jaunā mācību gada sākšanos, tātad arī intensīvāku satiksmi, drošības eksperti un kārtībsargi vērš uzmanību arī ceļu satiksmes jautājumiem. Pērn valstī reģistrēti ap 3,5 tūkstošiem negadījumu, kuros bojā gājuši gandrīz 150 cilvēki. Viens no biežākajiem cēloņiem – ātruma pārsniegšana. 

Pagājušajā gadā policija fiksējusi vairāk nekā 72 000 gadījumu, kad pārkāpts atļautais braukšanas ātrums, taču fotoradaros reģistrēti vairāk nekā 300 000. Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks saka: “Lai kādi arī nebūtu iemesli tam, kāpēc cilvēks jūtas tā, kā viņš jūtas, ka grib pārsniegt šo ātrumu, jāatgriežas ir pie tā, jāpadomā – vai ir vērts riskēt? Tie iznākumi ir traģiski, ļoti, ļoti bēdīgi.”

Ceļu satiksmes drošības direkcijā secināts, ka 80% gadījumu pārgalvīgie autovadītāji ir vīrieši vecumā no 20 līdz 45 gadiem. Pārkāpējiem kopīga esot arī pārliecība, ka citi autovadītāji ir pārāk lēni un bremzē satiksmi. Psihiatrs Māris Taube par hronisku braukšanas ātruma pārkāpšanu ReTV Ziņām saka – viens no iemesliem ir cilvēka vēlme pārnest savas ikdienas problēmas un raizes uz ceļa. “Iezīmējas tāds drusku psiholoģisks moments, ka cilvēks nav īsti apmierināts ar savu dzīvi, viņš faktiski jūtas dzīvē pazemots vai apbižots.”

Vēsturiski redzama kopsakarība - drošība uz ceļa uzlabojas līdz ar sociālo un ekonomisko labklājību valstī. Māris Taube: “Viss lēnītēm iet uz priekšu, bet ir jābūt tiem, kas šos noteikumus ievēro. Otrs aspekts ir – ja šie te izlecēji, ir tādi pilnīgi, kas ļoti apzināti brauc, autoavārijas, kas notiek bieži ar briesmīgām sekām, ja mēs kā pārējie braucēji spēsim viņus ignorēt, neiesaistīties šajās sacensībās, varbūt, ka tādā veidā normalizēsim.”

Drošības eksperti uzskata, ka efektīvākais risinājums šai problēmai ir skaidrojošais darbs topošajiem autovadītājiem, kā arī efektīvāka sodu un kontroles sistēma. Jānis Vanks: “Pat 10 kilometri stundā ir liela atšķirība, bieži vien šādās neprognozējamās situācijās vai pēkšņās situācijās, kas satiksmē notiek, katrs metrs vai pat centimetrs var būt izšķirošs, lai glābtu dzīvību.”

Te būtiski pieminēt, ka ātrbraucēja dēļ bieži bez vainas cieš un pat mirst viņa pasažieri un citi ceļu satiksmes dalībnieki. 


Foto: Freepik