CSDD eksāmena figūras tagad jāveic satiksmē

Lai iegūtu mopēda un vieglas automašīnas vadītāja apliecību, ierastie figūras elementi tagad būs jāveic dzīvā satiksmē uz ielas. Tas uzlabos jauno autovadītāju gatavību patstāvīgi iesaistīties satiksmē. Autoskolās norāda - paildzinās arī apmācību laiku, sadārdzinās jauno autovadītāju apmācību periodu.

Speciālo manevru veikšana ceļu satiksmē uzlabos topošo autovadītāju iemaņas un mazinās stresa situācijas, jo autoskolas apmācībās, kā arī eksāmenā pārbaudītās zināšanas būs notikušas reālas satiksmes ietvaros. “Laiks, ko mēs veltījām apmācībām laukumā, kur bija tiešām stabiņi, tad uz ielas tas nestrādā. Kad uz ielas parkojāmies, ja stāsti studentam, ka tas ir trešais stabiņš, ko tu tur redzi, tad viņš nesaprot, par ko ir runa,” saka Jana Kubuliņa, autoskolas vadītāja.

Galvenais risks eksāmenu figūru pārnešanai uz reālu satiksmi - kā autoskolās pievērsīs uzmanību šiem braukšanas elementiem, jo ierasti to darīja eksaminēšanas laukumā. Eksāmenu sistēmas jaunā kārtība spēkā stāsies no 1. aprīļa, stāsta Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD). “Iespējams, autoskolu inspektori nebūs pietiekoši veltījuši uzmanību šo elementu izpildei, cilvēki eksāmenā nebūs gatavi šīs figūras izpildīt šādā veidā, ko mēs negribētu. Lai no situācijas izvairītos, arī ir paredzēta plaša informēšanas kampaņa par to, kādas būs prasības figūru izpildei,” saka Juris Teteris, CSDD pārstāvis.

Par vadlīniju nepieciešamību ReTV norāda arī autoskolas vadītājs Lauris Starikovs - būs jārēķinās ar ilgāku apmācību periodu. “Palielinās apmācību procesu, praktiskās braukšanas nodarbības būs krietni vairāk. Lai prasmīgi spētu noparkot mašīnu pie dzīves satiksmes, kaut vai pie paralēli brauktuves malai. Es domāju, ka tas ir pozitīvi, jo tad veidojas lielāka izpratne, kā mēs varam pareizi un ģeometriski salikt, kuras ir tās vietas, kur skatāmies.”

Tāpat grozījumos ietverts punkts, ka autovadītājiem daļa eksāmena laika būs patstāvīgi jāvadās pēc navigācijas iekārtas norādēm, lai novērtētu vadītāja kompetenci braukt individuāli.