Dabiskā pļava kļūst par vērtīgu retumu

Latvijā pēdējā gadsimta laikā būtiski samazinājušās dabiskās pļavas - no aptuveni 30 vien līdz 0,7 procentiem teritorijas. Viens no iemesliem - mūsdienu saimniekošanas veids, kas neļauj sēklām izplatīties. Latvijas Dabas fonds pirmo reizi īsteno plašu savvaļas augu sēklu vākšanas akciju, nupat arī viesojās Limbažu novada Viļķenes pagastā, lai apskatītos, cik bagātīga dabiskā pļava ir kādā saimniecībā.

Jau pļavas malā Latvijas Dabas fonda pārstāve teju ik soļa izrāda sajūsmu par to, ko redz saimnieces Sanitas Vīksnes dabiskajā pļavā. Šādas šai pusē ir liels retums, ReTV stāsta Latvijas Dabas fonda eksperte Rūta Sniedze-Kretalova. Te var ievākt bitenes, gaiļbiksītes, pīpenes, zvaguļus un daudz citu augu sēklas. Fonda sarakstā ir 60 plaši sastopamu sugu. Nedaudz pa pļavu pastaigājot, fonda pārstāve saskatījusi jau ap 30. “Agrāk mūsu vecmammām liktos ļoti smieklīgi, ka mēs tagad bridīsim pa pļavu, vāksim sēklas, piemēram, mūsu nacionālajam augam pīpenei, madarai, raspodiņam vai zvaguļiem, jo tāpēc, ka tās bija visur. Siens tika nopļauts, tad tika ārdīts, krāmēts. Visu laiku tās sēkliņas maisās dabā. Šobrīd mēs atbraucam ar traktoru. Vienā dienā visu sarullējam, nedodam iespēju palikt tiem augiem pļavā.”

Šobrīd gan vēl nav aktīvais sēklu vākšanas laiks, bet, kamēr viss vēl zied, ir labākais brīdis, lai novērtētu, kādu sēklu materiālu no šīs pļavas varēs ievākt jūlija beigās vai augustā.

Akcijas mērķis, ievācot sēklas no dabiskām pļavām, vai ejot gar ceļmalu vai upes malu, ir izveidot, piemēram, pilsētas pļavas Rīgā vai kaut kur citur atjaunotu dabisko zālāju biotopu, kurš ir iznīcināts. Cik atceras akcijas dalībniece Sanita Vīksne, šī pļava ne reizi nav bijusi uzarta vai noganīta. “Es diezgan maz zināju par pļavām. Mans viedoklis bija tāds, ka vajag ļaut, lai zāle sapūst. Tā zeme nenoplicinās. Saistībā ar to, ka man šeit atrada diezgan daudz vērtīgu augu, pļavai piešķīra augstas kategorijas līmeni, man bija jāiet apmācību kursos, lai saņemtu sertifikātu par to, ka man ir bioloģiskā pļava un ka zinu, ko ar to darīt.”

Interese par savvaļas augu sēklu vākšanas akciju esot liela, stāsta Latvijas Dabas fondā. Tai pieteikties īpaši aicināti seniori, jo viņi ir redzējuši, kā notiek izmaiņas ainavā, daudz labāk par jauno paaudzi atpazīst savvaļas augus. Augusta sākumā dalībnieki būs aicināti arī uz sēklu vākšanas meistarklasi Jūrmalas Priedaines pļavā.