Daļa darba devēju plāno palielināt atalgojumu

Vairāk nekā trešā daļa jeb 36% darba devēju šogad ieplānojuši jaunu darbinieku piesaisti, liecina personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” janvārī veiktā uzņēmumu aptauja. Tas gan ir mazāk, nekā bija gadu iepriekš. Mazāk kā pirms gada, bet aizvien daļa darba devēju arī plāno palielināt atalgojumu darbiniekiem. Kā norāda “CV-Online Latvia”, aptaujā var secināt, ka darba devēji joprojām ir diezgan piesardzīgi, ja salīdzina ar situāciju pirms gada un ar aptaujas rezultātiem.

Personāla atlases uzņēmums “CV-Online Latvia”, lai noskaidrotu situāciju darba tirgū, uzņēmumu aptauju veic katru gadu. Runājot par darba devējiem, kas plāno jaunu darbinieku piesaisti, to skaits gada laikā samazinājies par 18%. Tajā pašā laikā, kā norāda “CV-Online Latvia” vadītājs Aivis Brodiņš, pēc augustā veiktās papildus aptaujas var novērot, ka optimistiski noskaņoto darba devēju skaits ir nedaudz pieaudzis. “Ja skatāmies aktuālās vakances, vakanču dinamiku, tad varam redzēt, ka zemākais punkts jeb tas lielākais pesimisms ir aiz muguras, kas varētu būt bijis rudenī. Kopumā situācija šajā gadā būs pietiekoši izaicinoša. Darba devēji šajos ļoti augstas nenoteiktības apstākļos ir piesardzīgi, bet vakances, vakanču skaits visticamāk būs nedaudz lielāks gada otrajā pusē. Tagad gada pirmajā pusē redzam, ka tomēr ir mazāk, bet ar tendenci pieaugt.”

Nozares, kurās šajā gadā tiek prognozēts vislielākais darba spēka pieprasījums, ir informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, kā arī tirdzniecības nozarēs. Augsts pieprasījums pēc darbiniekiem gaidāms arī apstrādes rūpniecības, finanšu un būvniecības nozarēs. Brodiņš: “Tie iemesli, kāpēc darba devēji meklēs darbiniekus, ir saistībā ar uzņēmuma darbības paplašināšanos. Tajā pašā laikā diezgan ievērojams skaits – ceturtā daļa – min to, ka tas ir saistībā ar gaidāmo darbinieku mainību.”

Aptaujājot gandrīz 200 uzņēmumu pārstāvjus no dažādām nozarēm, noskaidrots, ka tie darba devēji, kuri šogad neplāno pieņemt jaunus darbiniekus, kā galveno iemeslu min – vēlmi strādāt efektīvāk, izmantojot esošos resursus. Savukārt, runājot par atalgojuma izmaiņām, šogad to palielināt plāno aptuveni puse darba devēju. Taču arī te vērojams, ka šo darba devēju īpatsvars ir nedaudz mazāks, nekā tas bija pirms gada. “CV-Online Latvia” vadītājs Aivis Brodiņš: “Ja mēs skatāmies, ko darba devēji prognozē, kāds varētu būt tas vidējais atalgojuma pieaugums šajā gadā, tad ir minējuši, ka tas varētu būt robežās no 5 līdz 8%, bet 20% minēja, ka tas varētu būt arī 9 līdz 10% robežās. Ir skaidrs, ka atalgojuma pieaugums nebūs inflācijas apmērā.”

Kāpēc uzņēmumi plāno atalgojuma izmaiņas, aptaujā pārliecinoši uzrādās: lai mazinātu augstās inflācijas ietekmi uz darbinieku reāliem ienākumiem un lai varētu noturēt labi strādājošus lojālus darbiniekus. Aptaujā arī parādās, ka ceturtā daļa uzņēmumu plāno arī saviem darbiniekiem piedāvāt papildus labumu grozu, daļa to sākusi darīt jau rudenī, lai atbalstītu darbiniekus tieši apkures sezonā. Savukārt darba devēju personāla vadības prioritātes arī šajā gadā būs darbinieku labbūtības uzlabošana, prasmju attīstība un digitalizācija.


Foto: Freepik