Daļa invalīdu vēl tikai gaida pabalsta palielinājumu

Pavisam nesen valdība indeksējusi pensijas pensionāriem un palielinājusi pabalstus cilvēkiem ar invaliditāti. Pagaidām piemirsts par vēl kādu neaizsargātu sabiedrības sociālo grupu - 1. grupas invalīdiem, kuri no bērnības ir kopti mājas apstākļos. Šobrīd viņu saņemtais pabalsts balansē uz izdzīvošanas robežas. Labklājības ministrija nelielas izmaiņas gan sola, taču arī šobrīd nevar paredzēt kad.

Patlaban valstī ir ap 3000 šādu cilvēku - ar 1. grupas invaliditāti, kuri no bērnības ir pavadījuši mājās, nav strādājuši, ir bijuši kopjami un ir ar smagiem kustību vai garīgās attīstības traucējumiem. Šobrīd viņiem ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts 247 eiro un 52 centi. Lai arī divu gadu laikā šis pabalsts palielināts uz pusi, minētā summa esošajos ekonomiskajos apstākļos liedz dzīvot daudz maz normālu dzīvi. 

Tatjana saņem valsts nodrošinājuma pabalstu vien 198 eiro apmērā, kā arī 213 eiro kopšanas pabalstu, kas būtu jāmaksā viņas kopējam. “Par tiem 213 eiro man jāpērk higiēnas preces, man jāpērk zāles un arī jāmeklē cilvēku, kurš mani aprūpē. Un viņam jāmaksā. Par šo naudu nevar samaksāt cilvēkam, ne nopirkt visu, ko vajag, tāpēc mēģinu ekonomēt, kaut ko izdzīvot bez higiēnas precēm, kuras man noteikti vajag, vai zāles dzert uz pusēm, jo nevar visus nopirkt.”

Ar 247 eiro valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu un kopšanas pabalstu jāsedz ikdienas izdevumi arī mūžīgā bērna Ilzes mammai Dzintrai. Viņa saka, labi, ka vēl ir vismaz pašas pensija. “Izlīte man ir 46 gadus. Te ir tāda, kā saka, visa mana dzīve arī ir pagājusi, rūpējoties par viņu. Ir dažādas situācijas bijušas dzīvē, gan raudu dienas, gan prieka dienas, bet mēs dzīvojam. Jūs redzat, ka viņa ir uzturēta labi un par viņu rūpējās. Lai būtu tā visās ģimenēs!”

Arī Dzintra teic, ka par 300 eiro mēnesī kopēju neatrast. Tas jādara ģimenes pašu spēkiem. Grūtāk tām mammām, kurām vēl ir jāstrādā. Ikdienas izdevumi tiek plānoti rūpīgi, daudz naudas aiziet Ilzes ārstēšanās izdevumos, zālēm, kā arī zobu uzturēšanai un protezēšanai. “Ļoti lielas problēmas ir ar zobiņiem. Tur viena reize mums ir izmaksājusi 600 eiro pāri. Labi, es esmu pensijā, es varu ar viņu nodarboties pati, bet kurām mammām jāpelna tā pensija sava un viņām ir šādi bērniņi savi? Vai tad tiešām viņus ir labāk atdot valstij, kur viņi izmaksā vairāk kā 1300 eiro? Iedodiet man to naudu ģimenē, mēs vairs neko nerunāsim un neprasīsim, mēs mājās tos bērnus aprūpēsim, lutināsim, noteikti labak.”

Labklājības ministrijā (LM) teic, ka šim jautājumam jau pievērsās šovasar – izstrādājot attiecīgos dokumentus. Jautājums tiks risināts un pabalstu plānots palielināt. LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš: “Ir sagatavots un iesniegts tā saucamajā 2023. gada budžeta paketē visi nepieciešamie grozījumi, lai šo naudiņu palielinātu.Mēs kā Labklājības ministrija to esam izdarījuši, dokumenti ir sagatavoti, un gaidām, kad būs politiskais lēmums.”

Jāatzīmē, ka plānoto valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu minētajai invalīdu grupai ir plānots palielināt vien no 247 eiro un 52 centiem līdz 285 eiro un 74 centiem. Vairāk pašlaik ministrija nevar piedāvāt.

Nav arī zināms, kad lēmumu valdībā varētu izskatīt. Visticamāk, tas būs jau jaunās valdības uzdevums, lemjot par nākamā gada budžetu.


#SIF_NVZ2022