Dāņi uz Talsiem atved Vestsaidas stāstu

Talsu novadam ir vairākas sadraudzības pilsētas dažādās valstīs, bet ar Dāniju jau 20 gadus vieno tradīcija baudīt jauniešu radītos mūziklus. Covid-19 laiks ieviesa savas korekcijas, bet nu ar jaunu sparu mūzikls ir atkal Talsos.

Dāņu jaunieši uz Latviju atveduši savu šīs sezonas veikumu – mūziklu “Vestsaidas stāsts”. Tā pamatā ir Šekspīra Romeo un Džuljetas stāsts, kas pārnests uz mūsdienu Ņujorku, un divi jaunieši cenšas nosargāt savu mīlestību. “Viņi pārsvarā mājās spēlē saviem vecākiem, draugiem. Šobrīd spēlē cilvēkiem, ko nepazīst, un tas ir pilnīgi kas cits. Viņiem cits stress, citas sajūtas un lampu drudzis,” stāsta Kalvis Kalniņš, koordinators.

Aktieris Noa Petersens: “Tas, godīgi sakot, ir prātam neaptverami! Nekad nedomāju, ka kaut kas tik neliels var nonākt citā valstī. Tā mums ir ļoti, ļoti, ļoti liela iespēja, un par to esmu tiešām priecīgs.”

Uzstājoties Dānijā, mūzikls ir divu stundu garš, bet Latvijā uz pusi īsāks, jo teksts dāņu valodā latviešiem nav saprotams. Taču stāsts līdzi izdzīvojams mūzikā. Skolotāja Anne Mouritsena: “Daudzas no mūziklā redzamajām sajūtām jaunieši savā dzīvē varbūt nemaz nav vēl piedzīvojuši. Tāpēc daudz runājām par to, kā atklāt personāžu, raksturu un emocijas ne tikai ar sejas izteiksmēm, bet arī ar ķermeņu valodu.”

Mūziklā piedalās 41 jaunietis. No tiem aktieri ir 17, pārējiem uzticēti citi atbildīgi darbi, jo, izrādot vēlmi piedalīties mūziklā, atraidīts netiekot neviens.

Jauniešu skola Dānijā darbojas līdzīgi kā Latvijā jauniešu centri, un dalība mūziklos ir viens no pulciņiem. Daudzi vecāki patiešām vēlas, lai viņu bērni tajos iesaistās. Kalniņš: “Nu jau ir tā paaudze nomainījusies. Iespējams, ka daudzu bērnu vecāki jau ir bijuši mūziklā. Tā ir tāda platforma, caur ko viņi var sevi realizēt.”

“Es biju intraverta, daudz nerunāju, bet divu gadu laikā mana pašapziņa ir tik ļoti augusi. Esmu iemācījusies kāpt pāri savām komforta robežām. Tas ir kolosāli,” saka aktrise Klāra Holmkvista.

Vienu gadu mūzikls atceļo uz Latviju, nākamajā uz Čehiju, kur arī ir Lejres pašvaldības sadraudzības pilsēta. Tā ir kādreizējā Jauniešu skolas direktora Ērika Mikelsena ieviesta iniciatīva, jo, viņaprāt, jaunajiem aktieriem tas ir izaicinājums – uzstāties auditorijai, kam ir pavisam cita kultūra, un strādāt pie konkrēta mērķa. “Arī, kad šie jaunieši ir kopā, dzīvo un ceļo kopā, tas viņiem ir izaicinājums. Un viņi vienmēr zina, kad izrāde Dānijā ir pabeigta, priekšā vēl viens mērķis – viesizrādes sadraudzības valstīs.”

Latvijā jaunieši piedzīvoja trīs izrādes, turklāt Talsos aizvadīta tieši pēdējā šīs sezonas uzstāšanās, tāpēc no “Vestsaidas stāsta” dāņu jaunieši atvadījās ar asarām.