DAP pārbauda, vai cilvēki netraucē putnu ligzdošanai

Šonedēļ Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) inspektori sākuši doties reidos, pārbaudot, vai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās nenotiek mežistrāde vai cita veida saimnieciskā darbība, kas traucētu putnu ligzdošanai. Šodien kāds aizlieguma pārkāpējs – niedru pļāvējs – tika pieķerts Dienvidkurzemes novada dabas parkā “Pape”, bet iespējamais sods un apstākļi vēl tiks precizēti.

Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kā Papes ezers, niedru pļaušanu drīkst veikt līdz 15. martam, kas apstiprināts kā datums, kad saimnieciskā darbība sāk traucēt putnu ligzdošanai. Protams, ka putni kalendārā neskatās, ligzdu vīšana niedrājos nereti sākas jau agrāk. “Par datuma izmaiņām – tas būtu darbs ornitologiem, likumdevējiem – skatīties, pielāgot likumdošanu situācijai, kā tā mainījusies arī klimata pārmaiņu ietekmē. Ir mums agrāki pavasari – to neviens nenoliedz,” saka DAP vecākais valsts vides inspektors Madars Burnevics.

Inspektoru uzmanību šodien piesaistīja ceļa malā sakrautas niedres, un, pārskatot Papes ezera teritoriju ar dronu, niedrājā tika pamanītas pļaušanas iekārtas, kas tur vairs nedrīkst atrasties. Sods par šādu pārkāpumu juridiskām personām var sasniegt vairākus tūkstošus eiro. “Tie sodi nav mazi. Ticu, ka uzņēmēji paši negrib ļaunprātīgi pārkāpt. Jāskatās iemesli, kāpēc tā noticis,” saka Madars Burnevics.

Vēlāk noskaidrojas, ka pļāvējs no niedrāja nav izbraucis tehnisku bojājumu dēļ. Šopavasar, pēc jau minētā 15. marta, Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori fiksējuši dažus gadījumus, kad īpaši aizsargājamās dabas teritorijās vēl notiek gan aktīva niedru pļaušana, gan mežizstrāde. Slīteres Nacionālā parka zoologs, dabas pētnieks Vilnis Skuja: “Ja mēs ļoti mainām vidi, tad arī ornitofauna tiek izmainīta. Putns lidos prom, meklēs sev piemērotu mājvietu, tajā gadā varbūt vispār vairs neligzdos.”

Runājot par dabas teritorijām, kam nav piemērots īpaši aizsargājams statuss, Latvijas Ornitoloģijas biedrība jau iepriekš paudusi, ka pētījumi rāda – katru gadu Latvijā mežizstrādes laikā tiek izpostīti aptuveni 50 tūkstoši putnu ligzdu. Biedrība aicinājusi no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam noteikt miera periodu, kad nenotiek koku zāģēšana, taču pagaidām tas ir spēkā tikai ārpus mežiem.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik