Darba gaitas Latvijā pamazām uzsāk ukrainietes

Viņas spēja divu nedēļu laikā izmainīt visu savu dzīvi. Ienesīgās profesijas, kā inženieris, jurists un citas vismaz uz šo brīdi ir pagātnē. Latvijā patvērumu radušās ukraiņu sievietes šobrīd gatavas pieņemt teju jebkuru darbu, lai tikai varētu iztikt un pabarot savus bērnus. Arī darba devējiem pagaidām ir, ko piedāvāt.

Šūt Jekaterinai iemācīja viņas mamma. Tagad Latvijā, ar ziedotāju sarūpēto šujmašīnu, viņa savas prasmes var likt lietā, veicot dažādus papildus darbus. Pēc profesijas Jekaterina ir pavārs-konditors. Ukrainas mazpilsētā viņai pat bija sava kafejnīca. “Tā atradās mazā kotedžu pilsētiņā, bet pirms tās pilsētiņas mums uzspridzināja tiltu, tālab uz manu kafejnīcu šobrīd nevar tikt. Tikai tad, kad uzcels jaunu tiltu,” saka Jekaterina, patvēruma meklētāja no Ukrainas.

Jekaterinai paveicies - jau šonedēļ viņa uzsāk darba gaitas kādā no Rīgas restorāniem savā specialitātē, ir gatava ik dienu no Salaspils, kur apmetusies, doties strādāt uz galvaspilsētu. Jeļena pēc profesijas ir juriste, taču šeit Latvijā gatava pieņemt teju jebkuru darbu. “Te vairs ne augstākā izglītība, ne kas tu esi un kāds tu esi, vairs nav tik nozīmīgi. Te svarīgi ir bērniem miers un siltums. Mēs strādāsim, vajag sevi nodarbināt, tas ļoti palīdz un novērš domas. Galvenais pašiem nezaudēt optimismu, ja mēs saglabāsim optimismu, tad to saglabās arī mūsu bērni,” pauž Jeļena, patvēruma meklētāja no Ukrainas.

Patlaban Nodarbinātības valsts aģentūrā pieteiktas vairāk nekā 4000 vakances Ukrainas kara bēgļiem. Zemgalē darba vietas visvairāk pieejamas ražošanā, būvniecībā un nekustamo īpašumu jomā. Sākoties sezonai, pieprasījums pieaugs arī lauksaimniecībā. NVA Jelgavas filiāles vadītājs Aigars Rublis: “Kopumā esošajā situācijā varam apmierināt jebkuru interesentu uz tām darba vietām, ko pieteikuši darba devēji. Cik man zināms, ka ir situācijas, kur jau šobrīd strādā, bet to lielāko pieplūdumu jau vēl gaidām.”

Ap 300 aktuālo vakanču ukraiņu civiliedzīvotājiem piedāvā arī darba sludinājumu portāli “cv.lv” un “visidarbi.lv”. Aktuālās vakances iezīmējas IT, finanšu, būvniecības, medicīnas un citās jomās. “Vakanču daudzveidība ir ļoti liela, ir daudz tajās jomās, kur principā var iztikt bez valsts valodas zināšanām. Šīs vakances ir dažāda līmeņa,” saka Aivis Brodiņš, “CV-Online Latvia” vadītājs.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem šeit atbraukušajām ukraiņu sievietēm ir bērnu iekārtošana bērnu dārzos un skolās, lai varētu netraucēti strādāt. Visvairāk viņas cer pēc iespējas drīzāk atkal atriezties mājās.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik