Darbi, kas silda sirdi

23 tonnas – tik apjomīgu humānās palīdzības sūtījumu no Zviedrijas labdarības organizācijām uz Ziemassvētkiem saņēma Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde. Šāda sadarbība notiek jau vairākus gadus, un zemessargi ir tie, kas sūtījumu nogādā Latvijas sociāli mazaizsargātākajiem cilvēkiem. Šodien no militārā poligona “Mežaine” noliktavas humānā palīdzība tika nogādāta uz novadiem visā Kurzemē un daļā Zemgales. 

Jau agrā rīta stundā Kurzemes militārā poligona “Mežaine” vienā no noliktavām liela rosība. Pagājušā gada nogalē Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde saņēma Zviedrijas labdarības organizāciju sarūpēto humāno palīdzību, kas domāta sociāli mazaizsargātākajiem Latvijas iedzīvotājiem. Apģērbs, apavi, higiēnas preces, tehniskie palīglīdzekļi – gan sapresēti lielās pakās, gan salikti lielos maisos. Pavisam tās ir 23 tonnas. Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris, pulkvedis Andris Rieksts saka: “Darbi, kas silda sirdi, es domāju, jādara visiem kopā. Šeit mēs varam palīdzēt viens otram, un tas arī ir tas mūsu dzinulis.”

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes teritorija ir visa Kurzeme un daļa Zemgales. Lai vislabāk apzinātu cilvēkus, kuriem šīs lietas nepieciešamas visvairāk, ir sadarbība ar sociālajiem dienestiem. Un tā līdzās viena otrai ir četras kravas automašīnas, kas pamazām pildās, lai dotos četros dažādos virzienos: uz Skrundu un Saldus novadu, Liepāju, Talsu novadu, Tukuma un Dobeles novadu. Humānā palīdzība nonāks sociālajos dienestos, dienas centros, pansionātos, arī biedrībās, kas nodarbojas ar sociālo palīdzību. 

Viena no mūsu pieturas vietām ir Skrundas sociālais dienests. Te sadarbība ar zemessargiem ir jau vairākus gadus. “Vispirms apģērbi tiek sašķiroti, jo gadās, ka kāds nav derīgs lietošanai. Sašķirojam bērnu drēbes, sieviešu drēbes, vīriešu drēbes, tad tālāk jau aicinām cilvēkus, kad var saņemt. Ir bijušas reizes, kad arī mēs nogādājām uz pagastiem,” stāsta Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” sociālā darbiniece Skrundā Ilva Kliemane.

Sociālie dienesti arī ieteikuši kara bēgļu ģimenes no Ukrainas, kurām būtu nepieciešams atbalsts, tāpēc viena no pieturas vietām arī pie Lilijas Koroļovas. Viņa ir no Mikolajivas un ar trīsgadīgo dēliņu pie radiem Skrundā dzīvo jau no pagājušā gada marta beigām. “Palēnām esam iedzīvojušies, cenšamies, bet mēs, ukraiņi, neesam izvēlīgi. Tā arī palēnām dzīvojam. Nezinām, kā būs tālāk, sliktākajā gadījumā atgriezīsimies tikai tad, kad viss beigsies, jo tur ir ļoti bailīgi.” 

Sadarbība Zemessardzei ar Vācijas un Zviedrijas nevalstiskajām organizācijām ir jau vairākus gadus. To koordinē Nacionālo bruņoto spēku vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos Elmārs Pļaviņš, kurš regulāri sadarbojas arī ar Ukrainas armijas atbildīgajām struktūrvienībām, lai sniegtu atbalstu Ukrainas karavīriem un civiliedzīvotājiem.