Darbu sāk O. Kalpaka militārā vidusskola

No šodienas pirmoreiz Latvijā audzēkņu uzņemšanu sāk pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola. Topošie instruktori līdztekus vispārējiem priekšmetiem padziļināti apgūs inženierzinātnes, angļu valodu, fizisko sagatavotību un militāro mācību. Jaunā mācību iestāde divus gadus atradīsies Tukuma novada Kandavā, bet pēc remontdarbu pabeigšanas pārcelsies uz Rudbāržu muižu Kuldīgas novadā.

Jaunajā mācību gadā Kandavā pirmoreiz durvis vērs pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola jeb, vienkāršāk sakot, kadetu kalve. “Mērķis ir ļoti vienkāršs. Mums ir jādomā par mūsu virsnieku eliti, par mūsu bruņoto spēku izglītību, sākot jau no jaunās paaudzes. Mums Latvijā pašlaik nebija neviena profesionāla – tāda tehniskā vidusskola, kas sagatavotu jauniešus militārajam dienestam, ja viņi to izvēlās. Mēs ceram, ka tiešām šeit veidosies tāda virsniecības kadetu elite, jo tā principā ir kadetu skola,” saka Artis Pabriks, aizsardzības ministrs.

 Mācību iestāde pagaidām atradīsies Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma telpās. Koplietošans telpas būs kopīgas, bet mācībām iedalītas savas klašu telpas. Kadetu skolas audzēkņi ikdienā valkās formas tērpus, bet tā nebūs vienīgā atšķirība. “Nedaudz atšķirīgs dienas režīms, jo viņi sāks rītu ar rīta rosmi. Pēc tam būs ikdienas mācības vispārizglītojošajos priekšmetos, bet būs liela daļa nodarbību, kas notiks poligonā ārpus klasēm,” skaidro pulkvežleitnants Intars Kušners, profesionālās vidusskolas direktors.

Šodien sākas uzņemšana jaunajā pulkveža Oskara Kalpaka profesionālajā vidusskolā. Lai kļūtu par šīs skolas audzēkni, nepietiks tikai ar labiem rezultātiem tikai fiziskajos pārbaudījumos. Vērā tiks ņemtas arī zināšanas citos priekšmetos, īpaši - matemātikā.

Interese par jaunajām iespējām esot liela. Vēl pirms izsludinātā datuma saņemti jau deviņpadsmit elektroniskie pieteikumi, no kuriem aptuveni pusi iesniegušas meitenes. Mācības šajā skolā audzēkņi varēs uzsākt pēc devītās klases beigšanas, bet tas gan nenozīmēšot, ka turpmāk visa dzīve jāsaista ar militāro karjeru. Izglītību varēšot turpināt arī jebkur citur, bet ieliktie pamati eksaktajos priekšmetos ļaus izvēlēties arī tādas mācību iestādes kā Rīgas Tehniskā universitāte.

Plānots, ka Oskara Kalpaka vārdā nosauktā profesionālā vidusskola Kandavā atradīsies divus mācību gadus, bet pēc tam pārcelsies uz Rudbāržu muižu.

Uzņemšana noslēgsies 30. jūlijā. Šogad plānots uzņemt 25 audzēkņus, bet pēc pārcelšanās uz atjaunoto muižu  varētu tikt uzņemti līdz 200 audzēkņiem.