Dārgumu meklētāji no dažādām Latvijas pusēm sacenšas Latgalē

Vairāki desmiti entuziastu, kas aizraujas ar dārgumu meklēšanu, satikās Krāslavas novadā, lai piedalītos racēju saietā. Saieta gaitā notika arī racēju sacensības, kurās dalībnieki varēja izmēģināt savu veiksmi, meklējot apslēptus dārgumus.

Uz 40 hektāru lauka 85 racēji entuziasti no dažādām Latvijas vietām meklē apraktus dārgumus – 23 monētas, par katru pienākas balva. Šīs ir racēju jeb dārgumu meklētāju sacensības, kas norisinās racēju saietā Krāslavas novada Kalniešu pagastā. Saieta dalībnieku vidū ir racēji ar dažādu gadu stāžu, piemēram, Nikolajs ar dārgumu meklēšanu aizraujas jau desmit gadus, cer, ka kādreiz tomēr atradīs savu dārgumu lādi. Viņš stāsta, ka tas ir hobijs svaigā gaisā. Esot atradis pat vecu nazi no 1910. gada.

Sigita no Gulbenes sacensības piedalās kopā ar vīru, kas arī iesaistīja viņu sava hobija. Lai arī šīs sacensības Sigitai ir debija, pirmajā stundā jau ir gūti atradumi, ar ko var palielīties.

Arī Irīnai hobijs ir kopīgs ar vīru, līdzīgos pasākumos viņi piedalās labprāt. Šajās sacensībās pārim izdevās atrast vienu no monētām, kļūt par trešās vietas ieguvējiem. “Tur lejā atradām, mēs gājām, gājām un atradām. Redzat, tā ir īsta monēta, tikai tā ir sliktā stāvoklī Vispār Latgalē te maz visa kā, varbūt tur pie Rīgas, taču nabadzīgi cilvēki dzīvojuši,” stāsta Irīna, saieta dalībniece no Krāslavas novada Ezerniekiem.

Saieta organizators, vietējais iedzīvotājs Viktors ar dārgumu meklēšanu nodarbojas jau 13 gadus. Šādu pasākumu viņš ir sarīkojis pirmo reizi, ir priecīgs, ka atsaucība bijusi tik liela. Visu pasākuma dalībnieku darbība notiek saskaņa ar likumu, uzsver Viktors, un gadījumā, ja tiks atrastas senlietas, kas ir vecākas par 250 gadiem, saskaņā ar likumu tās obligāti būs nodotas valstij.

“Atradumus, kas ir jaunāki par 250 gadiem, var atstāt pie sevis. Zemes saimnieks mums atļāva šeit darboties, bija atbraukuši vēsturnieki un policijas pārstāvis, nokontrolēja situāciju, paskaidroja visus likumus un novēlēja veiksmi. Mums paskaidroja, ka tiek novēroti mūsu video kanāli “Youtube” vietnē, tiek sekots mūsu atradnēm. Protams, ir arī nelabvēļi, kas negatīvi skatās uz mūsu darbību, ziņo policijai, sauc mūs par melniem racējiem,” saka Viktors Birums, dārgumu meklētāju saieta organizators.

Līdzīgi sarīkojumi norisinās arī Lietuvā, Krievijā, Ukrainā, un pulcē līdz pat 500 dalībniekiem. Viktors uzsver, ka līdzīga mēroga saietus nākotnē varētu organizēt arī Latgalē.


Foto: Freepik