Datorprogramma atlasa 300 kandidātus aizsardzības dienesta trešajam iesaukumam

Valsts aizsardzības dienesta trešajā iesaukumā pirmoreiz piedalīsies arī jaunieši, kuri dienestā iesaukti obligātā kārtā. Šodien ar speciālu datorprogrammu, kas ģenerē skaitļus pēc nejaušības principa, no iepriekš izveidota saraksta tika atlasīti 300 jaunieši, kuri saņems pavēstes veselības pārbaudei. 150 no atlasītajiem jauniešiem jau jūlijā uzsāks dienestu.

Valsts aizsardzības dienesta trešajā iesaukumā šovasar jāsāk dienēt 480 cilvēkiem. Lai gan interese par brīvprātīgu pieteikšanos bijusi liela, derīgi dienestam bijuši tikai 330 jaunieši, tāpēc šodien pirmoreiz Aizsardzības ministrijā atlasa kandidātus obligātajai rekrutācijai. Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš: “Šis ir turpinājums valsts aizsardzības dienestam, kas ir ļoti veiksmīgi iesācies. Milzīgs daudzums Latvijas pilsoņu brīvprrātīgi ir pieteikušies un nodrošina dienestu pimajos divos iesaukumos. Šis ir mazs papildinājums, kas nepieciešams. Lai nodrošinātu trešo iesaukumu, absolūti nevajag pievērst uzmanību šai procedūrai, kas saucas – obligātais atlasīšanas veids. Uztveriet to kā palīdzību pieņemt lēmumu.”

Vecumā no 18 līdz 19 gadiem Latvijā reģistrēti 22539 jaunieši, bet dažādas datu bāzes jau atsijājušas tos, kuri dzīvo ārzemēs, kuri apmeklē mācību iestādes, kā arī tos, kuriem ir sodāmība. Tāpēc atlasē piedalās tikai 3581 jaunietis. Aptverti esot visi novadi proporcionāli atbilstošā vecuma iedzīvotāju skaitam.

Aizsardzības ministrijas valsts aizsardzības dienesta departamenta Iesaukšanas plānošanas nodaļas vadītājs Kristers Grauze: “Saņemot no Pilsonības migrācijas lietu pārvaldes sarakstu, tas jau bija anonimizēts. Reģionu sajaukums arī tur bija. Sajaukums pa uzvārdiem, lai “A” neseko pēc “A”, arī bija un papildus vēlreiz atlases dators sajauks šo kārtību. Viss tas, kas tiks atlasīts, būs pilnīgā anonimizētā kārtībā.”

Ar vienu klikšķi datorā no potenciāli iesaucamajiem jauniešiem speciāla programma atlasa 300 iesaucamos, kuri jau tuvākajās dienās saņems pavēsti veselības pārbaudei. Tas esot ar rezervi. Trešajā iesaukumā vajadzīgi 150 cilvēki. Grauze: “Ja mums izveidosies laba situācija, kad lielākā daļa atbilst pēc veselības pārbaudēm, tad tie, kuriem tas kārtas numurs vēlāks, tiem jūlija iesaukums ies garām. Ja pēc tam nākamajam iesaukumam viņi atbildēs pēc pamatkritērijiem, primāri pēc vecuma, tad atkal var tikt iekļauti atlases grozā.”

Pavēstes atlasītajiem gan būšot pārsteigums, tomēr tās nedrīkst ignorēt, bet problēmu gadījumā potenciālos jauniesaucamos aicina sazināties ar ministriju, lai kopīgi meklētu risinājumu. Uzrunāto rīdzinieku attieksme pret atlasi pēc nejaušības principa ir dažāda. Tomēr visi ReTV uzruna'tie piekrīt, ka dienēt vajag.

Gala lēmumu par dalību dienestā jaunieši saņems aprīlī, bet dienestu uzsāks jūlijā. Atalgojumu par dienestu šie jaunieši gan saņemšot uz pusi mazāku – 300 eiro mēnesī, – nekā tie, kuri dienestam pieteicās brīvprātīgi, bet beigu kompensācija – 1100 eiro – gan saglabāšoties vienāda. Pieņemto lēmumu var arī apstrīdēt.