Daudz neskaidrību par vakcīnas saņemšanas kārtību

Sociālajos medijos pēdējās dienās iedzīvotāji dalās ar pieredzi par aicinājumu vakcīnas saņemšanai. Viens no neizpratnes galvenajiem cēloņiem - daļa iedzīvotāju saņēmuši aicinājumu saņemt vakcīnu, kaut gan nav nevienā no prioritārajām vai riska grupām.

ReTV Ziņām vairākas personas pauda izbrīnu par saņemto aicinājumu, savukārt sociālajos medijos izbrīns pārtapa par pārmetumiem. Vakcinācijas birojs skaidro situāciju - cilvēki noteikti ir hronisko slimību sarakstos, taču paši par to var nezināt.

Vakcinācijas projekta komunikācijas konsultante Agnese Strazda saka: “Ja iedzīvotāji ir saņēmuši īsziņu vai viņiem ir zvanījis vakcinācijas veicējs, tad iedzīvotāji noteikti ir kādā no šīm grupām. Un mēs nedēļas nogalē pat pārliecinājāmies. Pāris gadījumus pat mēģinājām tiešām izzināt un izpētīt, un nonācām tik tālu, ka cilvēks varbūt nav piefiksējis vai ir aizmirsis, ka viņš ir iekļauts kādā no hronisko slimību reģistriem. Varbūt slimība nav tik saasināta šobrīd, bet dati par viņu ir šajos reģistros.”

Otrs jautājums, kas sabiedrībā rada neizpratni - personas vecuma grupā 60+ gaida un grib vakcinēties, bet viņi nav vēl saņēmuši aicinājumu. Uz šo ReTV Ziņām Vakcinācijas birojā atbild, ka šī grupa vakcinācijai atvērta vien pagājušonedēļ, tāpēc vēl nav pienācis aicinājums. “Šī prioritārā grupa tika atvērta burtiski nedēļas nogalē, iedzīvotājiem noteikti nevajag satraukties. Tie, kas ir pieteikušies, pamazām visi saņems uzaicinājumu. Vai tas būs zvans no ģimenes ārsta vai no ārstniecības iestādes, vai saņems īsziņu.”

Trešais jautājums, kas raisa pārdomas - liela daļa to vecāku, kuriem ir priekšlaicīgi dzimuši bērni, izrādās, var saņemt vakcīnu, bet par to nemaz nav zinājuši.

“Man personīgi nav tāda ziņa nākusi, vienīgi nobrīnījos par to, varbūt, ja sūta uz telefona numuriem, tad, kad dzima man puisītis, tad man bija cits telefona numurs, šobrīd man ir cits,” stāsta Aiga, kas nav saņēmusi aicinājumu vakcinēties, un turpina, “tā kā mēs esam uzskaitē ar bērnu, gan ģimenes ārsts zina to, ka ir priekšlaicīgi dzimis bērniņš, gan, ka mans ārstējošais ārsts zina. Vai nevajadzētu ārstam dot ziņu man par to, ka man pienākas vakcīna?”

Un te Vakcinācijas birojs pārstāve atzīst - šis jautājums esot pašiem vēl jāprecizē. “Noteikti var vērsties pie ģimenes ārsta, un ģimenes ārsts arī tad var izvērtēt vecāka un ģimenes kopējo veselības stāvokli, identificēt nepieciešamību vakcinēties.”

Vēl lielas diskusijas cilvēku starpā raisa sociālajos medijos klejojošie stāsti, ka jau eksistē tā sauktā “dzīvā rinda”, kurā esot jau ne tikai stāvēts un gaidīts, bet veiksmīgi vakcīna arī saņemta. Vakcinācijas birojā kategoriski norāda - šādu rindu nav!

Jāatzīst, ka ir vēl vairākas neskaidrības, kas mulsina sabiedrību. Veselības ministrija jau šodien steigusi atzīt, ka kļūdas ir bijušas, kā arī mēģina arī labot informāciju, tomēr, kā pārliecinājās ReTV Ziņas, tad visas dienas garumā sazvanīt vakcinēšanās tālruni 8989 praktiski nebija iespējams. 


Foto: unsplash.com