Daugavas ledū sasprausti zari mulsina iedzīvotājus

Jēkabpiliešus samulsinājis skats uz Daugavas ledus. Pilsētas teritorijā, kur ir noteikts aizliegums atrasties uz upes ledus, visā upes platumā sasprausti koka zariņi, tādējādi radot iespaidu par izveidotu taciņu.

Pirms filmēšanas bija snidzis, tādēļ pēdas nevarēja manīt, taču iepriekš kāda aculiecinieka uzņemtajā fotogrāfijā gan skaidri redzami pēdu nospiedumi. Aculiecinieks raksta: “Vai šeit kāds nav mēģinājis iezīmēt taciņu pāri upei?”

Jēkabpils pilsētas pašvaldība ir noteikusi aizliegumu atrasties uz Daugavas upes ledus. Prasības kontroli veic pašvaldības policija, tādēļ bija nepieciešams iestādē vērsties ar jautājumu, vai viņiem ir zināms par šādu situāciju. Izrādās, likumsargi bija saņēmuši izsaukumu uz konkrēto vietu brīdī, kad zari tika izvietoti. Sarunā atklājies, ka tas bijis mērījumu process, ko veikuši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas (LVĢMC) centra darbinieki.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis: “Tiešām viņi ir nodrošināti, viņiem ir atļaujas, viņi bija specapģērbos, ar aprīkojumu, viņiem ir specializēts aprīkojums, kā veikt šos mērījumus, kā veikt urbumus.”

Jēkabpilī, vietā, kur atrodas Valsts hidroloģiskā stacija, darbinieki veikuši hidroloģiskos mērījumus, kas nepieciešami, lai noteiktu ūdens caurplūdumu, ledus biezumu, vižņu biezumu un citus svarīgus parametrus – apstiprina LVĢMC. Ar zariem tiek atzīmētas urbto āliņģu vietas.

LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone: “Nākamreiz, ierodoties uz šo vietu mērīt caurplūdumu, ir svarīgi zināt, kurās vietās iepriekš bija urbti šie āliņģi, lai izvairītos no tā, ka izurbj vecajā vietā. Otrs svarīgs mērķis šiem zariem ir, lai nākamreiz nebūtu no jauna atkal ar mērlenti jāmēra attālums starp āliņģiem, jo tie ir konstantos attālumos viens no otra.”

Mīklainā situācija ir noskaidrota, bet saspraustie zari maldina cilvēkus un rada nepareizu iespaidu par to, ar kādu mērķi tie izvietoti.

Speciālisti uzsver, ka saspraustie zari nekādā gadījumā nenozīmē drošu pārvietošanos un ka iedzīvotājiem ir jāievēro pašvaldību noteiktie aizliegumi par atrašanos uz ledus.

Ņemot vērā, ka ūdens caurplūdums upēs šādā veidā tiek mērīts ne tikai Jēkabpilī, bet arī citviet valstī, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs ir sagatavojis un ievietojis sociālajos tīklos informatīvo materiālu, kurā skaidro mērījumu procesu un zaru izvietošanas mērķi.