Daugavpilī apvieno profesionālās izglītības iestādes

Jau desmit mēnešus notiek sarunas starp Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un Daugavpils Tirdzniecības profesionālo vidusskolu par tās tālāko nākotni. Šobrīd skolas apmācāmo skaits ir zems, tomēr programmas, ko piedāvā skola, citās profesionālajās izglītības iestādēs pilsētā nedublējas. Risinājums ticis rasts, apvienojot to ar Daugavpils tehnikumu.

Daugavpils tirdzniecības profesionālajai vidusskolai ir augsti sasniegumi profesionālajos konkursos, taču šobrīd tajā mācās divreiz mazāk skolēnu, nekā citās Daugavpils profesionālajās izglītības iestādēs. Pandēmijas apstākļos krities arī pieprasījums pēc tādu profesiju apguves, kas saistītas ar apkalpojošo sfēru. Izvērtējot skolas radītājus un konsultējoties arī ar Daugavpils pašvaldību, IZM nolēmusi to apvienot ar Daugavpils tehnikumu. “Mūsu mērķis vienmēr bija saglabāt šo skolu. Tādā izpratnē, ka skolā ir audzēkņi, programmas skolotāji. Vieta, kur atrodas un nosaukums, kāds būs, tas ir kaut kas cits. Mēs ļoti ilgi runājām un diskutējām par to, lai mūsu programmas nebūtu sadalītas. Un es šobrīd esmu gandarīts par to, ka šīs programmas paliek,” stāsta Jurijs Kuklis, Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas direktors.

Lai apspriestu apvienošanās procesu, profesionālās izglītības iestādes apmeklēja IZM ministre Anita Muižniece, kura norāda - par darba vietām personālam nav jāuztraucas. “Par darba vietu saglabāšanu (bailēm) tā kā no manas puses šķiet uztraukumam nevajadzētu būt. Par vidusskolas telpām, kuras ir pašvaldības īpašums, mums vēl ir jāizvērtē.”

Tirdzniecības profesionālās skolas konditore Svetlana Beļakova gan norāda, tieši nelielais audzēkņu skaits iepriekš ļāvis realizēt katram audzēknim individuālu pieeju. “Šajās mazās grupiņās mēs varam nodrošināt individuālo pieeju katram audzēknim, viņa vājās puses pārvērst stiprajās pusēs.”

“Ja mainīsies tikai mācību iestādes nosaukums, tad tas nav nekas traks. Lai gan arī - katrs vārds nes sevī konkrētas asociācijas un reputāciju,” saka Agnese, Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas audzēkne.

 “Protams, tas ir gana liels izaicinājums. Izaicinājums, lai šīs apvienošanās process būtu, teiksim, emocionāla labvēlīgs skolotājiem, emocionāli labvēlīgs infrastruktūrai, lai visi justos gandarīti, nezaudējot ne savu kvalitāti, nedz savas iekšējās pārliecības,” saka Ingrīda Brokāne, Daugavpils tehnikuma direktore.

 “Nu, ne vienmēr no pirmās reizes mēs saprotam viens otru. Man prieks, ka uz šo brīdi tie visi jautājumi ir, es ceru, ka atrisināti,” uzsver Jurijs Kuklis, Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas direktors.

Tikšanās laikā pašvaldības pārstāvji norādīja, ka ilgtermiņā Daugavpilī būtu nepieciešams veidot vienu profesionālās izglītības kompetences centru, lai programmas nedublētos. Savukārt IZM norāda, ka tuvākā nākotnē profesionālo izglītības iestāžu apvienošanās, lai novērstu specializācijas virzienu dublēšanos, varētu notikt Rīgā.


Foto: Freepik