Daugavpilī gājienā Ukrainas atbalstam piedalījās ap 700 cilvēku

Kamēr galvaspilsētā un citviet Latvijā atbalsta koncerti Ukrainai tika sarīkoti jau pirmajās dienās pēc Krievijas iebrukuma, pagāja vairāk nekā mēnesis, līdz arī Daugavpils sadūšojās tādam. Brīvdienās Latvijas otrajā lielākajā pilsētā notika arī atbalsta gājiens. Pēc organizatoru aplēsēm, tajā piedalījās ap 700 cilvēku no dažādām Latvijas pilsētām. Kāda gaisotne valdīja Daugavpilī?

Skanot dažādiem saukļiem, kā “Slava Ukrainai”, “Slava varoņiem”, “Daugavpils par Ukrainu”, Daugavpilī norisinājās “pop-up” gājiens – sapulce “Latvija atbalsta Ukrainu”. Pēc gājiena norisinājās arī labdarības koncerts Ukrainas atbalstam. Gājienā piedalījās vairāki simti dalībnieku ar vienotu mērķi – demonstrēt savu solidaritāti Ukrainai, tomēr neiztika arī bez tādiem, kas pauda pretēju viedokli.

Iemesls šādam gājienam, aicinot ierasties Daugavpilī cilvēkus no visas Latvijas, radās pēc tam, kad Daugavpils domes vadība negribīgi atzina Krievijas agresiju; kad tika liegts mūziķis Ralfam Eilandam rīkot atbalsta koncertu. Par to, ka Latvijas otrajā lielākajā pilsētā ir liels Krievijas atbalstītāju pulks, norāda arī pasākuma dalībnieki.

Daugavpils iedzīvotājs Andris: “Daugavpils - tā ir krievu valodas pilsēta. Pa 30 gadiem tie cilvēki 30 vārdus nezinās. Sveiki un paldies - viņš nezina, kas tas ir.”

“Nevajag pārāk lielas ilūzijas lolot par to, kāda ir īstā situācija Daugavpilī. Mums ir jādomā X stundas kategorijā. X stundā, ja tas būs hibrīdkarš, tad, pēc visoptimistiskākajām aplēsēm, 60% būs Putina pusē,” saka Andrejs, Daugavpils iedzīvotājs.

Daugavpils iedzīvotāja Sandra: “Arī pilsētas vadībai vajag aktīvāku līdzdalību ņemt, runāt ar cilvēkiem, runāt ar iedzīvotājiem un vairāk skaidrot, stāstīt to patiesību, kāda tā ir, nevis tā virspusēji, vispārīgi, bet tiešām nebaidot un nedomājot par sevi, savām ambīcijām.”

Kā atzīst Ukrainas atbalsta gājiena iniciators Ģirts Kalniņš, sākotnēji ir bijušas bažas par to, ka būs grūti īstenot šādu atbalsta gājienu Daugavpilī, tomēr atlicis vien noticēt saviem spēkiem, ka to var izdarīt.

Pēc tam, kad sociālajos medijos parādījās aicinājums doties uz Daugavpili, lai tieši tur paustu atbalstu Ukrainai, tam atsaucās daudzi - gan ierodoties klātienē, gan arī sociālajos medijos. Aptaujātie aiz kadra atzīst - pašvaldībā ir daudz vairāk jāinformē iedzīvotāji par to, kas notiek Ukrainā un jāmazina arī dezinformācijas apjoms. 

Lai arī šobrīd valstī ir liegta iespēja skatīties propagandas Krievijas kanālus, Latvijas pierobežā tik un tā aktīvi tiek izmantotas citas iespējas sekot līdzi prokremliskajām vēstīm. Tikmēr pašam gājienam un arī pēc tam notiekošajam koncertam, tā translācijai uz lielā laukuma sekoja līdzi policija, rūpējoties par kārtību un drošību. Policija atzīst - pasākums norisinājies mierīgi bez starpgadījumiem. Nākamais pasākums, kad tiks pievērsta pastiprināta uzmanība no drošības iestāžu puses, būs 9.maijs.


#SIF_NVZ2022