Daugavpilī kompensēs satiksmes pārvada radītās neērtības

Daugavpils dome lēmusi izmaksāt kompensācijas dzīvojamo māju un dzīvokļu īpašniekiem, kuru īpašumus ietekmējis pagājušogad ekspluatācijā nodotais satiksmes pārvads. Māju tirgus vērtība ir samazinājusies no 38% līdz 68% no iepriekšējās tirgus vērtības, vairākas mājas pārbaužu laikā atzītas par nederīgām dzīvošanai zemā apgaismojuma līmeņa dēļ.

Dzīvojamo māju īpašniekiem šī vārda tiešā nozīmē šobrīd jādzīvo zem tilta. Vietām distance no tilta margām līdz mājām ir vien izstieptu roku attālumā.

Kā rāda Zinaīda – tilts ir vienīgais, ko viņa redz, skatoties pa logu. Par kompensācijām viņa nav interesējusies. Saka, - kā jau vecam cilvēkam, jebkāda nauda būs labi, bet saules apjomu dzīvoklī tas nemainīs. Savukārt Natālija ar vīru nolēmusi dzīvokli pārdot. “Saņemsim uz rokām desmit tūkstošus. Mūsu dzīvoklis šobrīd tika novērtēts tikai uz septiņiem tūkstošiem, kādreiz 30 tūkstošus par to deva. Mūsu vecumā jēgu ieguldīties tajā vairs neredzam. Laikam pārdosim to, bet būs jāatrod arī pašu līdzekļi jauna dzīvokļa iegādei.”

Citi mājas iedzīvotāji kameras priekšā runāt nevēlējās, bet aizkadrā norādīja, ka arī saņems līdzīgu naudas summu, ko plāno ieguldīt jumta atjaunošanā. Savukārt Olga norāda, ka ar kompensāciju segs jau radušās izmaksas. “Pārvada būvniecības laikā vibrācijas dēļ sadrupa vecie logi, ko par savu naudu nomainījām ar plastikāta. Neatklāšu, kādu summu saņemsim, ir mazāk nekā citiem, bet pietiks lai segtu logu izmaksas.”

 “Nekustamajiem īpašumiem pie pārvada veikti divi novērtējumi. Proti, sākotnēji tas bija firmas SIA “Latio” veiktais novērtējums, pēc tam vēlāk SIA “Eiroeksperts” veiktais novērtējums, kas tika veikts saskaņā ar izdarītājiem pētījumiem, kas attiecas uz insolāciju jeb izgaismojumu, troksni un gaisa piesārņojumu. Četriem īpašumiem konstatēts nepietiekams izgaismojuma līmenis,” saka Santa Pupiņa, Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja.

Līgumus par kompensāciju izmaksām ar māju un dzīvokļu īpašniekiem plānots slēgt līdz šī gada 13.septembrim. Kompensāciju apmērs svārstās no pusotra līdz vairāk nekā 20 tūkstošiem eiro.

 “Līdzekļi tiks izmaksāti 153 tūkstošu eiro apmērā 17 māju īpašniekiem kā līdzekļi no neparedzētajiem gadījumiem. Uz doto brīdi juridiskajam departamentam lūgts sniegt atzinumu, kurā brīdī tika pieļauta šī rupja paviršība. Mums nav pieņemams, ka 2017.gadā sākumā vieniem māju īpašniekiem māju atpirka, kompensēja. Savukārt visus citus atstāja novārtā,” pauž Andrejs Elksniņš, Daugavpils pilsētas mērs.

Plānos ir arī pārvada turpinājums, taču, tā kā dažos posmos tas arī skars privātmājas, šobrīd būvvalde ir apturējusi būvatļaujas izsniegšanu, līdz nav panākta vienošanās ar visiem īpašumu saimniekiem.Foto: Freepik