Daugavpilī šodien notiek aktīvi sagatavošanās darbi rītdienas svētku pasākumiem

Rīt Latvija svinēs 4. maiju. Dienu, kad pirms 34 gadiem Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Arī Daugavpilī norisināsies vairāki pasākumi, kas veltīti šiem valstiskuma svētkiem. Tos organizē gan pilsētas pašvaldība, gan biedrības, kas ar savu svētku programmu ir atbraukuši no Rīgas. 

Lai arī šodien darbadiena, Daugavpils ielas ir ļaužu pilnas pat dienas vidū. No kāda skolas pagalma vairākas stundas skan latviešu dziesmas, vējā plīvo Latvijas karogi. Jaušams svētku noskaņojums. 

Daugavpils Vienības nama vadītāja Diāna Soldāne: “Daugavpilī svētki mums sākas jau 3. maijā, kad mēs Vienības nama Tradīciju mājā rīkojam gan maizes cepšanas meistarklasi, gan Kultūras pilī notiek koncerta uzvedums “Dūd rūku, māmeņ”. 4. maijā pulksten četros Vienības namā mums notiks lielais svētku koncerts, ko būs sagatavojuši Vienības nama latviešu un latgaliešu kultūras centra kolektīvi – orķestri, kori, deju kolektīvi – kopīgu programmu.”

Vienības nama vadītāja atzīst, ka lielākoties interese par maija valsts svētku pasākumiem Daugavpils iedzīvotāju vidū ir pietiekami liela, tomēr nav pārliecināta, ka vienmēr ir klātesoša apziņa par valstiskuma svētku nozīmīgumu. Soldāne: “Varbūt Daugavpilī ir vairāk ierasts ar valsts svētkiem asociēt tieši 18. novembri, bet 4. maiju biežāk uztver kā tādu vienkārši brīvdienu, ko izbaudīt.”

Vairums Daugavpilī uzrunātie iedzīvotāji saka, ka 4. maijs viņiem ir nozīmīgi svētki. Taču ir arī daži, kuriem par šo dienu ir pretējs viedoklis.

Svētku nedēļas nogalē Daugavpilī noritēs arī pasaules latviešu jaunatnes kustības “2x2” četru dienu seminārs “Īspaids”. Viena no “2x2 semināra” Daugavpilī organizētājām Lolita Čigāne stāsta, ka 4. maijā Daugavpils galvenajā ielā ir ieplānots kas īpašs. “Ceturtajā maijā mums būs brīnišķīga sapulce pie galda, kas būs apklāts ar balto galdautu, kāda mums tagad ir 4. maija tradīcija. Mēs atradīsimies tepat, Rīgas ielā. Mēs runāsim par to, kā jauniem profesionāļiem bijis uzaugt Latgalē un Daugavpilī. Mēs runāsim par situāciju uz valsts austrumu robežas, mēs runāsim par Latgales informatīvo telpu.”

Organizatori raksturo Daugavpili kā ļoti dažādu un sarežģītu pilsētu. “2x2” seminārs pilsētvidē notiks pirmo reizi. “2x2” semināra Daugavpilī organizētājs Nils Students: “Daugavpilī, tieši arī pilsētā, ir daudz, ko darīt, redzēt, izbaudīt un dabūt iespaidu, kā arī nometnes nosaukums – Īspaids.”

Sarunās daudzi daugavpilieši norāda arī uz to, ka viņiem šķiet svarīga ne tikai Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena, bet arī 5. maijs – pareizticīgo Lieldienas. Daudzi arī saka, ka nedēļas nogalē apmeklēs kādu no piedāvātajiem svētku pasākumiem.