Daugavpils cietoksnī atjaunotajā Inženieru arsenālā pukst motoru sirds

Daugavpilī atjaunota viena no lielākajām vēsturiskā Daugavpils cietokšņa ēkām – Inženieru arsenāls. Un vienā no ēkas korpusiem tagad izveidota plašākā retro tehnikas ekspozīcija Latgalē “Šeit pukst motoru sirds”.

Inženieru arsenāls ir unikāla tehnikas, dizaina un kultūras platforma vēsturiskajā Daugavpils cietoksnī, kur iekārtota Latgalē plašākā retro tehnikas un industriālā dizaina ekspozīcija. Trīs tūkstoši kvadrātmetru plašajās telpās izvietotas četras ekspozīciju zāles, kurās interesanti būs gan maziem bērniem, gan vecāka gada gājuma cilvēkiem, kam izstādītie spēkrati iespējams radīs atmiņas par bērnību. “Ekspozīcija sākas ar industriālā mantojuma un spectehnikas sekciju, kur var apskatīt Daugavpils ražotnes un rūpnīcas, arī spectehniku, kas tika pielietota un strādāja Daugavpilī. Otrais ir padomju retro tehnikas sektors, kur var redzēt mazas mašīnītes – tādas kā zaparožecs, līdz luksusa klases automobiļiem – volgām. Otrajā stāvā mums ir padomju moto tehnikas sektors. Sākot ar mopēdiem, protams, arī kulminācija ir viens no spīdvejiem. Daugavpilieši tiešām ir ļoti lieli spīdveja sacensību atbalstītāji. Un, protams, arī ceturtais sektor, mums ir ārzemju retro sektors. Tur ir vairāki unikāli un vēsturiski transportlīdzekļi no ārvalstu ražotājiem,” saka izstādes vadītājs Raitis Ķikusts.

Visi izstādītie transporta līdzekļi pieder īpašniekiem. Inženieru arsenāla mērķis bija garāžās noslēptos, nekustinātos un noputējušos spēkratus savest vienuviet un izlikt publiskai apskatei. Daudzi transportlīdzekļi ir restaurēti no nulles un ar ļoti interesantu vēsturi. 

Savukārt ēka, kurā šobrīd atrodas Tehnikas un industriālais dizaina centrs, ir unikāla vēstures liecība, kas vairāk nekā 20 gadus bija stāvējusi tukša. Inženieru arsenāla restaurācijas projekta vadītājs Artjoms Mahļins: “Divu gadu laikā šī ēka tika rūpīgi restaurēta. Jāatzīmē, ka protams, atjaunošanai bija ierobežots finansējums, faktiski tikai viens korpuss ir līdz galam restaurēts un tagad pielāgots muzeja funkcijai. Pārējie divi korpusi ir iekonservēti. Tātad jumts ir visai mājai, bet fasāde vēsturiskā izskatā ir tikai vienam korpusam. Apmeklējot Inženieru arsenālu, izbaudīt var arī ēkas arhitektūru. Iekšā viss ir saglabāts, kā tas ir bijis vēsturiski. Nekādi papildus elementi vai sienas netika demontētas. Ja skatās ķieģeļu velves ar apmetumu, pat vietām var redzēt, ka apmetuma tehniskais stāvoklis ir saglabāts tāda pašā stāvoklī, kā tas izskatījās pirms restaurācijas. Bet, protams, viss ir nostiprināts, viss ir droši.”

Atklāšana norisinājās šodien un turpināsies rīt, kad Tehnikas un dizaina industriālajā centrā “Inženieru arsenāls” sāks “pukstēt motoru sirds”.