Daugavpils cietoksnī jauna kultūras telpa - “Martinsona māja”

Daugavpils cietoksnī blakus Marka Rotko mākslas centram pēc veiksmīgas renovācijas kādreizējā pulvernoliktava pārtapusi par pilnvērtīgu mākslas darbu krātuvi un jaunu izstāžu telpu. Turpmāk tā būs zināma kā “Martinsona māja”. Pēteris Martinsons dzimis Daugavpilī un kļuvis par starptautiski atpazīstamāko Latvijas keramiķi vēsturē.

Ar sešiem jauniem izstāžu projektiem Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsācis pavasara sezonu. Lielākais notikums ir Martinsona mājas atklāšana, kas būs jauna izstāžu telpa. Sociālajos medijos gan jau raisījušās diskusijas par vienu no pavasara izstāžu sezonas piedāvātajām izstādēm ar nosaukumu “Labāk nebūs”. Tajā eksponētie tēlniecības darbi raisījuši neviennozīmīgas sajūtas, dažiem izsaucot neizpratni un sašutumu, citiem to saucot par patiesu mākslu, kas pievērš uzmanību. Viens no tās autoriem ir lietuviešu mākslinieks Martins Gaubs, kurš mākslā pārliecinoši ironizējot, groteski, karikatūriski un visnotaļ provocējoši darbi. “Šo izstāžu sezonu man ir no vienas puses grūti noraksturot, bet no otras puses - varbūt viegli, jo tā ir tāda dzīvību, dinamiku un gaismu vēstoša,” saka Māris Čačka, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs.

Šajā izstāžu sezonā ir vērojami arī performatīvas formas mākslas darbi - keramikas objekti savienojumā ar mūziku. Šī performance iederas šī brīža pasaules notikumos, paužot solidaritāti Ukraiņu nācijai. Mākslas centra vadītājs atzīst, tas ir izvirzīts, atsevišķs projekts, kas ir būtisks, lai šādi paustu mākslinieciskās domas un atbalstu. “Arī Pēteris Martinsons daudzkārt Ļvivā un arī Harkivā ir piedalījies nozīmīgos starptautiskos projektos, porcelāna mākslas festivālos,” stāsta Māris Čačka.

Jaunā izstāžu zāle ir vieta, kas apvieno vislielāko Pētera Martinsona keramikas darbu kolekciju pasaulē. Darbus Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir ieguvis dāvinājumā no paša keramiķa, ģimenes un draugiem, gan arī veicot iepirkumus. Centra vadītājs pastāsta, ka dzīves laikā Pēterim Martinsonam vienmēr trūcis māju sajūtas un īstas pajumtes, taču tagad tas, iespējams, ir mainījies. “Martinsona bērni ir atraduši savas mājas,” atzīst Daugavpils Marka Rotko mākslas centra Mārketinga speciālists Aivars Baranovskis.

Keramiķis Martinsons pats pēc izglītības gan bijis arhitekts, visa sava radošā mūža garumā būvēja savu sapņu pilsētu, tāpēc izstādē eksponāti iekārtoti pēc arhitektūras principiem, ļaujot tās apmeklētājam, gluži kā pastaigājoties pa pilsētas ielām, skatīt pamīšus gan senākus, gan ne tik senus mākslas darbus.


#SIF_NVZ2022