Daugavpils mēram draud atstādināšana no amata

Ja Daugavpils pašvaldība kavēsies ar likuma par padomju režīma slavinošo pieminekļu nojaukšanas izpildi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir tiesīga atstādināt Daugavpils domes priekšsēdētāju Andreja Elksniņu no amata, kā arī vērtēt visas domes kompetenci, paudis atbildīgais ministrs Artūrs Toms Plešs.

Šobrīd Daugavpils dome novilcina padomju režīma slavinošo objektu nojaukšanu, meklējot dažādus ieganstus. Vides aizsardzības un reģionālās ministrija pieprasījusi Elksniņam nekavējoties, bet ne vēlāk kā 20 dienu laikā iesniegt detalizētu plānu, kā Daugavpilī notiks šo objektu demontāža. Artūrs Toms Plešs: “Mums jau tā pārkāpumu kaudzīte krājās. Futbola analoģijās runājot, skaidrs, ja vairākas reizes tu saņem dzelteno kartīti un ja tu turpini pārkāpt noteikumus, tad vienā brīdī sarkanās kartītes parādīšanās var sekot.”

Ministrija norāda, ka, ja Daugavpils tomēr nepildīs likumu, arī ministrija pati var organizēt objektu demontāžu. Finansējumu šim mērķim vienlaikus nodrošina gan valsts, gan pašvaldība. Atgādināšu, ka Daugavpils dome vilcinās ar demontāžu, vēršoties dažādās instantcēs, tajā skaitā Satversmes tiesā. Tikmēr pārējās pašvaldības ir iesniegušas demontāžu plānus. Artūrs Toms Plešs: “Virkne pašvaldību jau virkni objektus ir demontējušas, arī papildus Ministru kabineta noteiktajam sarakstam ir atradušas papildus objektus, kurus vai nu plāno demontēt, vai jau ir aizvākušas no Latvijas teritorijas.”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīcībā pašlaik nav skaidru aprēķinu, cik izmaksās visu likumā noteikto padomju režīmu slavinošo objektu novākšana. Likumā atrunāts, ka finansējums šiem mērķim vienādā apmērā piešķir kā valsts, tā pašvaldība. 


Foto: Ivars Soikāns/LETA