Daugavpils mežos laicīgi pamanīts vides noziegums

Kirils Sidorovs pieticīgi atzīst, ka mežziņa darbā viņam nav gadiem ilga pieredze. Tomēr ko līdzīgu pagājušās nedēļas notikumiem viņš nav piedzīvojis. Apsekojot mežu Daugavpils novada Līksnas pagastā, viņš pamanīja aizdomīga izskata mucas. Tās nofotografēja un atzīmēja to atrašanās vietu GPS ierīcē. Taču tad pamanījis vēl ko aizdomīgu.

“Un tad skatos, lēnām pabrauc garām dzeltenīgs buss. Pabrauc… tāds interesants, domāju. Uzreiz ielecu mašīnā, pabraucu, apgriezos,” stāsta Valsts meža dienesta mežzinis. Mežzinis panācis busu, to apdzina un lika tam apstāties ceļa malā. 

 “Es prasu: “Ko darījāt mežā?” Saka: “Apmaldījos, braucot uz Rīgu.” Skaidrs. Saku: “Parādiet, lūdzu, kravu.” Uzreiz parādīja, un tur stāv tādas pašas un cita veida mucas.”

Tobrīd Kirils Sidorovs vēl nezināja, ka līdzīgas mucas atrastas iepriekšējā dienā arī citviet, līdz ar to viņam bija izdevies pieķert aizdomās turamos, pret kuriem šobrīd uzsākta jau krimināllieta par meža piesārņošanu ar bīstamām vai citām ķīmiskām vielām. 

Valsts vides dienesta Daugavpils RVP pārstāve Guna Novika pauž: “Kopumā piecās vietās tika konstatētas dažāda tilpuma 60 mucas. Šāda veida pārkāpumi rada būtiskus draudus videi un cilvēku veselībai, un, operatīvi nenovēršot pārkāpuma ietekmi uz vidi, būtu radīts būtisks grunts un gruntsūdeņu piesārņojums, līdz ar to būtu nepieciešami ilgstoši vides sanācijas darbi.”

Mucas tagad atrodas bīstamo atkritumu glabātuvē. Analīzes, lai noskaidrotu, kas tad īsti šī ir par vielu, vēl varētu aizņemt vairākas nedēļas. Tomēr, pateicoties mežziņa rīcībai, pieķerti mucu vedēji, kas gan izrādījās tikai mucu īpašnieka algotņi.

“Jau nākamajās dienās izdevās noskaidrot vietu, no kuras šie atkritumi tika izvesti. Tā bija Daugavpils pilsētā bijusī rūpnīca, kur, kā mēs varējām noprast, visticamāk, izgatavoja velosipēdu sēdekļus,” skaidro Vladislavs Okuņevs, Valsts policijas Daugavpils iecirkņa priekšnieks.

Rūpnīcas teritoriju iegādājies jauns īpašnieks, no mantojumā saņemtajiem bīstamajiem atkritumiem izlēmis atbrīvoties. Par to viņam un busiņa šoferim draud kriminālatbildība un sods: brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana vai piespiedu darbs vai naudas sods.