Daugavpils pretojas padomju režīmu slavinošo objektu demontāžai

Daugavpils dome spītīgi pretojas tam, ka ir jānojauc padomju režīmu slavinošie objekti. Šodien pašvaldība atkal iesniegusi prasību Satversmes tiesā, apstrīdot valdības lēmumu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šādu soli nebija gaidījusi un turpina draudēt, ka būs jāatbild, bet tieši kāda rīcība sekos, šobrīd skaidrs nav. 

Daugavpils dome atkārtoti vērsusies Satversmes tiesā, jo, viņuprāt, likums neatbilst Satversmei, neraugoties uz to, ka Satversmes tiesa jau 14.septembrī šo prasību nepieņēma. Tagad pašvaldības mērs Andrejs Elkniņš no Saskaņas turpina cīņu pret demontāžu, norādot arī uz finansējuma nepietiekamo apjomu. “Saeima nav paredzējusi tam finansējumu, nosakot par pienākumu finansēt no pašvaldības budžeta.”

Pašlaik Daugavpils domes ziedojumu kontā šim mērķim ir saņemti 665,86 eiro, norāda pašvaldībā. Jāpiebilst, ka citas pašvaldības, kurām jāpilda likums, tomēr spējušas rīkoties likuma ietvaros. Tikmēr atbildīgā ministrija – VARAM – šodien par šādu Daugavpils lēmumu bija pārsteigta un praktiski nebija gatava atbildei. Ministra Artūra Toma Pleša paziņojumā vien minēts, ka “ar padomju režīmu slavinošu pieminekļu demontāžas likuma nepildīšanu būs jāatbild”. Arī viņa padomnieki atbild līdzīgi. VARAM parlamentārais sekretārs Gatis Zamurs: “Mums ir pārliecība, ka lielus panākumus viņš negūs Satversmes tiesā, to jau ir pierādījuši iepriekšējie daži gadījumi.”

Šobrīd VARAM nav gatava sniegt konkrētus ierosinājumus, kā tiks risināta situācija, tiesa gan par mēra atstādināšanu šobrīd diskusijas nenotiekot – tas varētu būt galējs risinājums. Ministrija apstiprina, ka Satversmes tiesas lēmumu negaidīs un rīkosies ātrāk, lai panāktu likumā noteiktās prasības demontēt pieminekļus arī Daugavpilī. Gatis Zamurs: “Ja Daugavpils kā pašvaldība nespēj risināt, teiksim, savus jautājumus, tad ir jāmeklē citi veidi, kā viņiem to darīt, un pašvaldībai tādi ir pieejami. Visas pašvaldības to var izdarīt, es neredzu iemeslus, kā viena pašvaldība Latvijā var attaisnoties jebkādā veidā par to, ka to izdarīt nav iespējams.”

Likums paredz, ka padomju režīmu slavinošie objekti jānojauc līdz 15. novembrim. Daugavpils, cenšoties nepildīt likumu ar dažādām metodēm, šobrīd nevar 100% garantēt, ka minētajā laikā demontāža notiks. Joprojām neviens kandidāts nav pieteicies veikt būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi. Kā informē Centralizēto iepirkumu nodaļa, pašlaik ir izsludināts jau trešais iepirkums. Ātri vien uz Daugavpils domes rīcību šodien reaģējis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs no Jaunās Vienotības, norādot, ka, ja Daugavpils pašvaldība nevar vai negrib īstenot likumu par padomju okupācijas pieminekļu demontāžu, tad lēmums jāpieņem un jāīsteno valsts varai (līdzīgi kā Igaunijā), pārējos jautājumus risinot likumā noteiktā kārtībā. 

Savukārt Elksniņš, taujāts par to, kāda būs Daugavpils pašvaldības rīcība gadījumā, ja arī šo pieteikumu Satversmes tiesa noraidīs, Saskaņas pārstāvis nosaka - neesot jābūt zīlniekiem, lai spriestu, kas notiks tālāk, vien apstiprina, ka VARAM rīcības plāns ir iesniegts. 




#SIF_NVZ2022