Dāvināti dzīvnieki - apgrūtinājums, kas nonāk patversmēs

Kucēnu vai kaķēnu dāvināšana svētkos - ne ļoti izteikta tendence, taču gadījumi ir. Savā ziņā to var uzskatīt arī par problēmu. Dažkārt pirmais saviļņojums un prieks pēc laika pārvēršas apgrūtinājumā. Dāvanas saņēmējs ar dzīvnieku nespēj tikt galā, vai izrādās, ka tāds viņam nemaz nav vajadzīgs. Labākā gadījumā - dzīvnieki nonāk patversmēs.

Unikāla iespēja Ziemassvētku dāvanai vai sagaidīsim Ziemassvētkus kopā. Ar šādiem aicinājumiem pēdējās dienās vienu otram līdzīgus sludinājumus var pamanīt arī vairākās interneta vietnēs.

Pamanītajos sludinājumos piedāvā gan savairojušos, gan šķirnes suņus - arī pa lētu naudu. Kāda valmieriete arī pamanījusi, ka pie sludinājumiem cilvēki nevis vispirms interesējas vairāk par pašu dzīvnieku, piemēram, kāda šķirne, kas ir ļoti svarīgi, bet pirmais, ko jautā, par cik pārdod? “Tā nav manta, tas ir dzīvnieks. Tā ir liela atbildība, cilvēki nesaprot to atbildību. Daudzi neiedomājas, ka tev ir jāmaina sava dzīve ļoti tā dzīvnieka dēļ. Tie cilvēki, kas to nesaprot, labāk vienkārši nevajag iegādāties to suni,” saka Elīna Ādamsone, valmieriete.

Arī dzīvnieka un viņa veselības uzturēšana prasa līdzekļus, piebilst Elīna. Tā kā reiz neilgi pēc Ziemassvētkiem apmeklējusi dzīvnieku patversmi, šāda tirgošanās un dāvināšana satrauc. Patversmē bijuši vairāki suņi, kuri tur nonākuši jau vairs kā nevajadzīgas dāvanas. “Tur bija atstāti haskiji patversmē, jo viņi grauza māju un bija pārāk hiperaktīvi un cilvēkiem tas nav derējis, bija Ziemassvētku dāvana, kas neiederējās interjerā, suns sievietei neiederējās mājas interjerā. Es nezināju, ka suns ir mēbele. Bija sieviete, kas atveda savu suni, jo vīrs uzdāvināja nepareizo suni, jo neieiet rokas somiņā,” saka Elīna Ādamsone.

Dzīvnieku patversmēs atzīst, nepārdomāta un nesaskaņota mājdzīvnieku dāvināšana ir problēma. Nevar gan teikt, ka īpaši svētku laikā tā ir izteikta tendence, taču ir gadījumi, kad uzdāvinātais mājdzīvnieks agrāk vai vēlāk kļuvis par nastu. “Es nevarētu teikt, ka mēs ļoti bieži ar to saskartos, bet, protams, ir bijuši gadījumi, kad pēc garajām Ziemassvētku un Jaungada brīvdienām atrodas kaut kur pamesti kucēni un kaķēni, protams, ka viņi netiek izmesti ar to dāvanu bantīti ap kaklu, un mēs 100%, protams, neesam pārliecināti, ka tā ir bijusi tā Ziemassvētku dāvana, kas ir izmesta, bet, pēc visa spriežot, tā ir gan, un ir bijuši pat tādi gadījumi, diemžēl ļoti cietsirdīgi, ka kucēns ir izmests, piemēram, daudzstāvu mājas atkritumu konteinerā, tikai nejaušības pēc kāds izdzird, ka viņš tur,” saka Diāna Elekse, dzīvnieku patversmes “Ulubele” pārstāve.

Dzīvnieku patversmē “Ulubele” piebilst, dažkārt cilvēki pat neaizdomājas, ka patiesībā otram uzdāvina rūpes. Tam piekrīt arī dzīvnieku aizsardzības biedrība Liepājas pusē. Ir bijuši gadījumi, kad mājdzīvnieks ir uzdāvināts senioram, lai nav vientuļi, taču viņam nemaz nav viegli par viņu parūpēties. “Ļoti lielas problēmas ir īpaši ar suņiem, kad uzdāvina it kā mazu kucēnu, kas būšot maziņš, bet tas mazais sunītis izaug kilogramus 40 līdz 50. Tie vecie cilvēki gūst traumas no viņiem, jo vienkārši fiziski nespēj ar viņiem tikt galā,” norāda Ildze Saulīte, dzīvnieku aizsardzības biedrības “Liberta” vadītāja.

Ildze Saulīte stāsta - iepriekšējos gados ir bijuši arī gadījumi, kad cilvēki zvana pašā svētku dienā, saka, ka jau tūlīt vajag kucēnu vai kaķēnu, lai uzdāvinātu bērnam.

Ar mājdzīvnieku dāvināšanas gadījumiem savā pieredzē gan bieži nav saskārusies Ventspils dzīvnieku aizsardzības biedrība, tomēr pavisam nesen saņemta informācija par kādu pirms salīdzinoši neilga laika dāvinātu kaķi, kurš nu atstāts novārtā. “Piezvanīja man sieviete no daudzstāvu mājas un pateica, ka klaiņo tur pa koridoru viens gadu vecs runcītis - ruds, smuks. Viss kārtībā it kā ar viņu, bet viņš nevienam nav vajadzīgs. Pateikšu tā, kā viņa man pateica, ka viens dzērājs uzdāvināja otram dzērājam to kaķīti. Paaugās apmēram gadu, tagad nevienam vairs nav vajadzīgs,” saka Marija Dišlova, Ventspils DZAB “Par dzīvnieku tiesībām” priekšsēdētāja.

Sieviete lūgusi, lai biedrība kaķi paņem savā paspārnē, kas arī izdarīts. Runcis izkastrēts un nu jau atradis sev jaunas mājas.

Ja kādam radusies interese par mājdzīvnieku un savā sarunā cilvēks nejauši pasaka, ka vēlas to dāvināt, dzīvnieku patversmes šādus gadījumus cenšas nepieļaut. Ja dzīvnieks nonācis patversmē, tātad reiz jau bijis atraidīts, tāpēc nākamo saimnieku izvēlas rūpīgi. Tiek arī slēgti līgumi, lai gadījumos, ja dzīvnieks tomēr nesaņem pienācīgas rūpes, viņu var atņemt un turpināt meklēt viņam mīlošus un atbildīgus saimniekus.


Foto: Freepik