Decembrī Latvijā straujākais cenu kāpums pēdējo 12 gadu laikā; tās tikai augs

Aizvadītā gada laikā dārgāks kļuvis viss. Vidējais patēriņa cenu līmenis decembrī palielinājies par 7,9%, kas ir lielākais inflācijas rādītājs pēdējo 12 gadu laikā. Visstraujāko cenu lēcienu piedzīvoja izmaksas par mājokli, kā arī transporta pakalpojumiem un pārtiku.

Visstraujāk šogad cēlušas cenas precēm, kas saistītas ar cilvēku pamatvajadzībām - mājokli un pārtiku, tāpat arī transportu. Ļoti krasi pērn palielinājās dažādi komunālie maksājumi. Dabasgāzes tarifu pieaugums jūlija par teju 42% bija lielākais kopš 2008. gada. “Dabas gāzes cenas ir pieaugušas par 51%, elektrības cenas augušas par 32%, siltumam cenas kāpušas par 21%, mainījušās arī citu komunālo maksājumu cenas,” skaidro Intars Abražuns, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Makroekonomiskās statistikas departamenta direktors.

Novembrī degvielas cenas mazumtirdzniecībā Latvijā sasniedza līdz šim augtāko punktu. Savukārt gada laikā kāpums degvielas cenām par 30%. Tikmēr pēdējo desmit gadu laikā būtiskākais cenu kāpums pārtikai - aizvadītajā gadā 7,2%. “Svaigiem dārzeņiem par 18% cenas pieaugums. Bet atsevišķām precēm šajā grupā cenu samazinājums, cūkgaļai par 10% un šokolādei par 1%,” stāsta Intars Abražuns.

CSP pērnā gada pēdējos četros mēnešos tieši pārtikai novēroja visstraujāko cenu kāpumu, kas noteikti šogad neapstāsies. “Būtisks cenu kāpums pienam, piena produktiem, maizei, graudaugu produktiem, eļļai un taukvielām, dārzeņiem. Vislielākais cenu kāpums mēneša laikā tieši novembrī un decembrī novērojams vidēji par 1,5%,” saka Intars Abražuns.

 Pērn teju pat par 43% augušas cenas kartupeļiem. Ierasti šim dārzenim bija raksturīgs sezonāls cenu pieaugums, sākoties jaunai ražai. “Šis gads īpašs ar to, ka sliktās ražas dēļ rudenī nebija cenas samazinājums vērojams, līdz ar to decembrī cenu līmenis augstāks nekā citus gadus,” pauž Intars Abražuns.

Centrālajā statistikas pārvaldē atzīst, ka viss liecina, ka šogad nav sagaidāms cenu kritums, visdrīzāk, turpināsies kāpums. “Tuvākajā laikā nav paredzams, ka ļoti būtiski varētu samazināties pārtikas cenas, redzam arī, ka komunālie pakalpojumi sadārdzināsies, akcīzes nodokļa kāpums. Turpmāk arī varam sagaidīt kāpumu,” pauž Nataļja Dubkova, CSP Patēriņa cenu indeksu daļas vadītāja.

Jāpiemin, ka šobrīd Eiropā vēl augstāku inflāciju piedzīvo Igaunijā, kur tā sasniegusi 12% atzīmi un Lietuvā - 10,7%. Tikmēr Maltā un Portugālē cenu pieaugums decembrī tuvojas vien 3% atzīmei. 


Foto: Freepik