Degvielas cenas sasniegušas pirmspandēmijas līmeni

Aptuveni gada laikā degvielas cena pie mums pieaugusi vidēji par 25 procentiem litrā. Ja vēl pērn litru dīzeļdegvielas varēja iegādāties par nepilnu eiro, tad šobrīd degvielas uzpildes stacijās Rīgas centrā cena vietām sasniedz 1.40 eiro par vienu litru 95 markas benzīnu. 

Šobrīd degvielas cenas Latvijā esot atgriezušās pirms pandēmijas līmenī - ir tādas, kā bija 2020. gada janvārī. Litrs dīzeļdegvielas vidēji maksā 1,23 eiro. “Nav noticis nekas dramatisks, vienkārši atgriešanās pie šīm cenām, arī naftas cena atgriezusies 70 dolāri par barelu, bet ir pieaugušas cenas visām biopiedavām,” saka Ojārs Karčevskis, Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas pārstāvis.

Eksperti ReTV atzīst, ka tuvākajā laikā degvielas cenu izmaiņas varētu būt plus, mīnus divi līdz trīs centi, taču ilgākā laika posmā iespējams arī neliels cenu kritums. “Tāpēc, ka visi gaida trešo Covid-19 vilni, pat ceturto. Tas nozīmē, ka sašaurināsies ražošana, autopārvadājumi, lidojumi,” min Ojārs Karčevskis.

ReTV uzrunātie autovadītāji atzīst, ka degvielas cenu kāpums ir jūtams, bet vēl nav sasniedzis kritisku robežu.

Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Bessonovs min, ka pasaulē, nostabilizējoties naftas cenām, vairs nav gaidāms būtisks degvielas cenu kāpums un autovadītāju minēto kritisko robežu - 1.5 eiro par litru degvielas - Latvijā visdrīzāk nesasniegsim. “Pasaule jau ir iecenojusi to ekonomikas atveseļošanu naftas cenā, līdz ar to diez vai tā varētu celties krietni vairāk, tāpēc degvielas cena arī neies tik augstu.”

Jāpiemin, ka pēdējo mēnešu naftas cenu kāpums būtiski ir ietekmējis arī dabas gāzes un elektroenerģijas cenu pieaugumu. Iepērkoties jūtams arī pārtikas cenu kāpums, un, sākoties apkures sezonai, visdrīzāk, augs arī siltumenerģijas tarifi, par ko patērētājus informējis jau “Rīgas siltums”. 


Foto: Freepik