Dievmātes skulptūra Ludzā veltīta arī Latvijas neatkarībai

Ludzā nupat noslēdzās Dievmātes skulptūras restaurācijas darbi. Tās tēls atkārtoti iesvētīts. Skulptūrai ir liela nozīme ne tikai reliģiski, bet arī vēsturiski: tā veidota laikā, kad Latvijai apritēja 15 gadi, turklāt - tas ir pirmais piemineklis Ludzā, kas veltīts tieši Latvijas neatkarībai. To pierāda arī restaurācijas gaitā atrastais padomju gados dzēstais uzraksts uz skulptūras pjedestāla.

Veicot Dievmātes skulptūras restaurāciju pie Ludzas katoļu baznīcas, uz tās pjedestāla marmora plāksnes atrasts zudis uzraksts “Neatkarīgai Latvijai”. Par tā esamību pašlaik vizuāli liecina vien divi nelieli punktiņi un nu secināts, ka Māras zemes karalienes skulptūra ir pirmais piemineklis Ludzā, kas šaipus veltīts tieši Latvijai un tās brīvībai. Arhīvā datēts, ka pērnā gadsimta 60. gados skulptūru lika gāzt, tomēr dzēsts tikai uzraksts.

Ludzas draudzes prāvests, Ludzas dekanāta dekāns Rodions Doļa: “Protams, uzreiz bija skaidrs, ka tās ir okupācijas gadu sekas. Tā ir liecība par to, ka kāds grib dzēst atmiņu, ka kāds grib pateikt, ka nebija neatkarīgās Latvijas. Atradām mūsdienīgu risinājumu uzlikt pa virsu stikla plāksni, kur būs tas sākotnējais uzraksts “Neatkarīgai Latvijai” latīņu valodā “Independente”.”

Vēsturiskās skulptūras autors ir ludzānietis, tēlnieks, Māras jeb “Vienoti Latvijai” pieminekļa Rēzeknē veidotājs Leons Tomašickis. Gadu gaitā Dievmātes tēls guva bojājumus, kas atjaunoti nepilnīgi un neprecīzi, tāpēc sadarbībā ar vairākiem māksliniekiem tēlnieks Edvīns Krūmiņš aptuveni gadu veica izpēti un restaurācijas darbus. Tagad skulptūra atguvusi iepriekšējo veidolu un vēlreiz iesvētīta. “Viņa bija tā smuki izkrāsota tā kā tāda bārbija. Actiņas uzkrāsotas, zīlītes melnas, sarkanas lūpiņas. Smuka meitene! Bet mēs pēc tiem fotomateriāliem skatījāmies, ka tur sākotnēji tik daiļa viņa nebija,” saka Edvīns Krūmiņš.

Rodions Doļa: “Atklājās, ka Leons Tomašickis nebija to visu sākotnēji paredzējis. Jaunavas Marijas seja bija ļoti maiga. Pētnieks arī atklāja, ka Jaunavai Marijai padomju laikos bija nodauzītas ne tikai rokas, bet arī acis un deguns.”

Filmēšanas laikā vietējos iedzīvotājus baznīcas tuvumā nesastopam, taču sociālajos medijos viņi pauž gandarījumu, ka skulptūrai ir īpaša loma kā draudzes un Ludzas, tā visas Latvijas vēsturē. Lai arī skulptūra Ludzā vizuāli līdzinās citām, tai ir arī savas atšķirības. Ar Dievmātes tēlu šeit godināta Latvijas neatkarības 15. gadadiena, reliģiski skulptūra veltīta Jēzus Kristus augšāmcēlās 1900. jubilejai.

Ar draudzes līdziesaisti restaurācijas darbi turpinās arī visā Dievmātes skulptūras ansamblī. Sākotnējā veidolā paredzēts atjaunot kāpnes, lūgšanu uzrakstus kalna nogāzē, dekoratīvos elementus un uzstādīt mūsdienīgu apgaismojumu. Jau drīzumā Jaunavas Marijas skulptūrai būs pievienots arī jauns divpadsmit zvaigžņu kronis.


#SIF_NVZ2022