Dīkstāves laikā tapusi pirms simts gadiem adīto Kaukāza zeķu kopija

Dīkstāves laikā Tukuma Audēju darbnīcas dalībniece Agrita Kunkulberga uzadījusi kopiju muzeja krājumā esošajām (pirms apmēram simts gadiem adītajām) rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša zeķēm. Koši rakstainās zeķes, kuru pamatā ir sešas krāsas, rakstnieks valkājis laikā, kad dzīvojis Azerbaidžānā. Zeķes ir Azerbaidžānas nacionālā apģērba sastāvdaļa. To adīšanas tehnika krietni atšķiroties no Latvijā ierastās.

Tāpat kā citi muzeji, arī Tukuma audēju darbnīca pašreiz apmeklētājiem ir slēgta. Tikmēr naskās audējas Agritas Kunkulbergās rokās zib adatas. Šodien top zeķes Blīdenes tautas tērpam, bet nesen Agrita pabeigusi adīt kopiju rakstnieka un izdevēja Ernesta Birznieka-Upīša Azerbaidžānas laikā valkātajām zeķēm. “Tās zeķes nav adītas, kā mēs esam raduši, sākot no augšiņas. Tad beigās ir papēdis un pirkstgals, bet tās zeķes ir adītas no pirkstgala uz augšu. Sākumā bija grūti, kamēr es tur visu sapratu. Tā uzmešana tāda neparasta, bet kaut kā jau nomudžināju,” stāsta Agrita Kunkulberga, Tukuma Audēju darbnīcas darbiniece.

Agrita stāsta, ka par kopiju pirms simts gadiem adītajām gan viņa savas uzadītās zeķes īsti nesauktu, jo atrast tādu dziju, kāda bijusi toreiz, neesot izdevies, arī īpatnējais papēdis, viņasprāt, esot tikai līdzīgs. “Tur ir tik izdilis tas papēdis [orģinālā], ka es īsti nesapratu. Varbūt, ka vajadzēja vēl internetā pameklēt, varbūt būtu atradusi. Pirmoreiz nācās satikties ar šādu adīšanu. Es jau patiesībā vispār neesmu nekāda adītāja. Vairāk audēja, bet dzīve piespiež uz to, ko piespiež”

Rakstnieks Ernests Birznieks-Upīts uz Azerbaidžānu kopā ar savu darba devēju pārcēlies 1893. gadā, tur nodzīvojis gandrīz trīsdesmit gadus. Tur izveidojis arī grāmatu izdevniecību “Dzirciemnieki”, sarakstījis arī vairākas savas grāmatas.

Zinta Arika Pastariņa muzeja vadītājas p.i.: “Viņš palika tur dzīvot un strādāt. Viņam piedāvāja arī strādāt naftas rūpniecībā. Aprecēja viņš vietējo Kaukāza izcelsmes sievieti Emmu, bet, kā pie viņa nonākušās šīs zeķes, gan īsti nav zināms, bet tad, kad viņš atgriezās atpakaļ Latvijā, viņam šīs zeķes bija līdzi.”

Krāsainās zeķes, kas ir Azerbaidžānas nacionālā apģērba sastāvdaļa, Tukuma muzejam 1986. gadā dāvinājusi rakstnieka brāļa Kārļa meita Marija Birzniece. Muzeja krājumā tās paliks arī turpmāk, bet jaunās līdzinieces jau no 16. novembra būs apskatāmas Durbes pilī izstādē, kas veltīta zināmākajiem Tukuma novada rakstniekiem.