Diskutē par grozījumiem, kas liks atskaitīties pašvaldībām par sadarbību ar ārzemēm

Krievija finansē dažādu padomju laika memoriālu vai pieminekļu remontēšanu, restaurēšanu Latvijā. Latgales pašvaldībās “Saskaņas” līderi tam piekrīt, taču tagad Saeimas koridoros tiek diskutēts, ka pašvaldībām šādas darbības ar ārvalstīm ir jāsaskaņo ar valsti.

Pirms pāris nedēļām vēstīts, ka Daugavpils un Rēzeknes pašvaldību vadītāji šovasar paziņoja par plāniem kopā ar Krievijas ģenerālkonsulātu atjaunot vai papildināt piemiņas vietas. Taču līgums starp Latviju un Krieviju paredz, ka šādas sadarbības sākšanai nepieciešams saskaņojums valstiskā, nevis pašvaldību līmenī. Saeimas Ārlietu komisija tagad vēlas pašvaldībām stingrāk par šo atgādināt. “Par ko mēs vienojāmies - grozīt tagad Saeimā iesniegto likumu par pašvaldībām, jaunizstrādāto, kas nāk no VARAM. Paredzot skaidrāku formulējumu, kādi ir pašvaldības pienākumi tieši šajā ārpolitikas jomā,” saka Jānis Dombrava, Saeimas Ārlietu komisijas deputāts.

Arī sodi par šī pienākuma nepildīšanu varētu būt bargi. “Ja gadījumā pašvaldība nesaskaņo šīs darbības, faktiski nepilda, kas ir likumā pateikts, tad var sanākt līdzīgi kā Rīgas domei ar atkritumu jautājumu, ka šī pašvaldība tiek atbrīvota no pienākumu pildīšanas,” pauž Jānis Dombrava.

Grozījums gan vēl juridiski jāprecizē, tad tas nonāks ne vairs Ārlietu, bet “Saskaņas” frakcijas pārstāves vadītājā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Taču jau Ārlietu komisijā pret šo ieceri iestājās “Saskaņas” deputāti. Šīs partijas pārstāvis Jānis Tutins vērtē, ka likumu nav vērts grozīt, Ārlietu ministrijai vien jāstrādā aktīvāk. “Manā skatījumā Ārlietu ministrijai pašai būtu caur saviem resoriem, caur savu ietekmi jānodrošina, lai pašvaldības dotu ziņu. Tas, ka pašvaldības slēdz iespējamos līgumus, notiek sarunas ar konsulātiem vai citu valstu pārstāvniecībām, tas valdības ziņā nav jākontrolē,” saka Jānis Tutins, Saeimas Ārlietu komisijas deputāts.

Tutins norāda, ka pašvaldībām ir daudz dažādu sadarbības formu ar tuvākām vai tālākām ārvalstu valdībām vai pašvaldībām, taču Dombrava atbild, ka iecerētie Pašvaldību likuma grozījumi neattiektos uz visām sadarbības formām. Piemēram, par dāvanu apmaiņu nebūtu jāatskaitās. Krievija Rēzeknē nolēmusi ieguldīt karagūstekņu nometnes piemiņas vietas pilnveidošanai un Daugavpilī memoriāla atjaunošanai. Tagad jautājums paliek atklāts, vai šos plānus vispār varēs īstenot.


Foto: Freepik