Diskutē par vecuma ierobežojumu noteikšanu mājdzīvnieku iegādei

Mājdzīvnieka iegādāšanās un turēšana nozīmē rūpes un atbildību – jāievēro labturības nosacījumi, jānodrošina veselības aprūpe un barība, taču dažkārt par istabas dzīvnieku saimniekiem kļūst cilvēki, kuri neizprot šos pienākumus. Izrādās, ir arī gadījumi, kad par īpašnieku dzīvniekam kļūst arī nepilngadīgie. Lai noteiktu vecuma ierobežojumu dzīvnieka iegādei, nozares pārstāvji sākuši diskusiju. 

Līdzīgi kā pilsētā uzrunātie cilvēki, arī dzīvnieku patversmju un veterinārijas nozares pārstāvji uzskata, ka būtu jānosaka vecums, no kura drīkst kļūt par īpašnieku istabas dzīvniekam. Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Šmēliņš: “Te iet tiešām vairāk runa par suņiem. Suns paklīst no mājas, nonāk patversmē, dzīvnieku patversme pēc mikročipa atrod šī suņa īpašnieku, īpašnieks aizbrauc pēc suņa, bet, izrādās, ka suni īpašniekam nevar atdot, jo īpašnieks ir jaunāks par 18 gadiem. To liedz dzīvnieku aizsardzības likums.”

Zemkopības ministrijas pārstāve Agija Mediņa: “Normatīvajos aktos nav noteikts personas vecums, uz kura drīkst reģistrēt mājas istabas dzīvnieku. Šobrīd likumā par Eiropas konvenciju, par mājas istabas dzīvnieku aizsardzību, noteikts, ka mājas istabas dzīvniekus nedrīkst pārdot personām, kuras ir jaunākas par 16 gadiem bez vecāku vai citu personu, kurām ir vecāku atbildība, skaidri izteiktas piekrišanas.”

Zemkopības ministrijā norāda, ka kopš 2020. gada istabas dzīvnieka reģistrācijas gadījumu skaits uz nepilngadīgu personu ir gandrīz divkāršojies. Pērn par suņu īpašniekiem kļuvušas 123 nepilngadīgas personas. Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Šmēliņš: “Principā tas nav liegts, un lielāko daļu ir tā, ka vecāki (vai vecākais brālis, māsa) uzdāvina savam dēlam vai meitai suni. Tā kā normatīvais regulējums to neliedz, tad viņu reģistrē uz šī nepilngadīgā vārda, tāpēc tas tā rodas.”

Mediņa: “Ja paskatās no otras puses, par pārkāpumiem, tad no Rīgas pašvaldības policijas mēs ieguvām informāciju, ka periodā no 2020. gada līdz 2022. gadam ir tikai ierosināts un uzsākts viens administratīvais process pret nepilngadīgu personu. Līdz ar to, lai pateiktu, ka ir lielas bažas par šīm personām, nepilngadīgajām, mēs teiktu – nē.”

Jāpiemin, ka normatīvajos aktos paredzēt ierobežojumus attiecībā uz dzīvnieku reģistrāciju iniciēja dzīvnieku patversme “Labās mājas”. Diskusijas par šo vēl turpināsies un ministrijā sola veikt grozījumus.



Foto: Freepik