Distancēšanās un mājsēde arī zirgiem

„Iespējams, šis ir nopietnākais zirgu herpesvīrusa uzliesmojums Eiropā pēdējo desmitgažu laikā” – tā pēc Spānijā, Valensijā, notikušās dzīvnieku saslimšanas, paziņojusi Starptautiskā Jāšanas sporta federācija. Šobrīd Eiropā ir atceltas visas sacensības visās disciplīnās līdz aprīļa sākumam.

“Ieeja stallī tikai ar iepriekšēju pieteikšanos un sejas maskās!” - brīdinājums uz Valmiermuižas staļļa durvīm gan ir domāts tā apmeklētājiem, bet savā ziņā arī atgādina, ka tagad ir jādomā arī par zirgu drošību.

Valmiermuižas staļļmeistare Rufīna Juraša saka, ka esot satraukums - daudzi cilvēki, kā arī privātīpašnieki, kas pie viņiem tur zirgus, uztraucas par zirgu herpesvīrusa uzliesmojumu.

Zirgaudzētājiem šis vīruss nav svešs, un uzliesmojumi pasaulē ir ik pa laikam. Atsevišķi gadījumi ir bijuši arī Latvijā.

Lai arī slimība šobrīd Latvijā nav konstatēta, tomēr Pārtikas un veterinārajā dienestā uzsver, ka ir būtiski arī profilaksei ievērot visus drošības pasākumus.

Rufīna Juraša saka, ka tie, kas visvairāk var pārnēsāt šo slimību, ir vetārsti un kalējs, kas pabijis citās novietnēs, nezinot, kādi zirgi ir uz vietas.

Slimības lipīgumu apliecina arī tās uzliesmojums Spānijā, kur sacensībās saslima vairāki desmiti zirgu. Pēc tam tā tika konstatēta staļļos Francijā, Beļģijā, Holandē, Vācijā. Šobrīd zināms, ka seši zirgi ir miruši. Sacensībās Spānijā ar saviem zirgiem piedalījās arī Latvijas vadošais konkūrists Kristaps Neretnieks.

“Mūsu zirgi bija jau prom no Valensijas, kad sākās akūti šī vīrusa uzliesmojums. Man trīs zirgi bija šinī, teiksim, riska zonā, bet tas bija tieši pirms šī uzliesmojuma. Tā, ka teorētiski arī mani zirgi varēja saslimt, bet, nu, ir pagājušas teju četras nedēļas, kopš mani zirgi tur bija, bet viņiem nekādu pazīmju nav. Tas inkubācijas periods ir no trim līdz desmit dienām, tā kā es varu justies droši,” saka Kristaps Neretnieks.

Par saviem zirgiem Kristaps Neretnieks ir drošs, bet tas, ka šobrīd Eiropā ir atceltas visas sacensības, gan ietekmē viņa gatavošanos Tokijas olimpiskajām spēlēm, jo ir jāsēž mājās.

Saistībā ar pandēmijas ierobežojumiem, Latvijā visas jāšanas sporta sacensības jau ir atceltas no rudens. Tas arī mazina satraukumu, ka vīrusa izplatība varētu būt arī pie mums.

Slimība pa gaisu ar gājputniem neatlidos – saka Pārtikas veterinārā dienesta pārstāvis Mārcis Ulmanis. Ir jābūt piesardzīgiem, kā arī jāpadomā par to, ka arī Latvijā var būt zirgi, kas ir pārnēsātāji.

Latvijas Jātnieku federācija savā mājas lapā ieteikusi zirgu īpašniekiem uzmanīt to veselības stāvokli, lai laikus pamanītu slimības simptomus, kā arī īpašu uzmanību pievērst ievestajiem zirgiem.


Foto: pixabay.com