Divreiz dārgākas kļuvušas kokskaidu granulas

Gan energoresursu cenu kāpums, gan karš Ukrainā vēl nesen radīja situāciju, ka iedzīvotāji, kuri savu māju apkurina ar granulām, tās strauji izpirka vēl par veco cenu. Tā martā noliktavas pat bija tukšas. Tagad aprīlī granulas tajās atkal pievestas, bet nu tiek tirgotas jau par dubultcenu. Tā vēl var turpināt celties.

Kādā no Jelgavas privātmāju sētām satiekam Voldemāru. Mājas saimnieks stāsta, ka paguvis iegādāties granulas divām ziemām uz priekšu vēl par veco cenu, bet tomēr cenu kāpums satrauc. “300 eiro - tas ir mazliet pārspīlēti manā skatījumā. Mēs jau esam situācijas ķīlnieki. Tieši tāpat kā ar gāzi.”

Savukārt jelgavnieks Jānis šobrīd meklē risinājumus, kur granulas iegādāties. Viņu satrauc arī tas, ka tās nevar iegādāties sev nepieciešamajā daudzumā. Ražotāji granulas piedāvājot iegādāties mazākos apjomos, kas nav izdevīgi, jo jāpārmaksā par piegādi. “Lielākā daļa iedzīvotāju bija savā veidā neziņā, ko tagad darīt, sūtīja pēc iespējas no visiem ražotājiem granulas. Viņi bija apturējuši tās izdošanas, jo pasūtījumu bija daudz. Automātiski tā cena arī pieauga.”

Tikmēr paši ražotāji teic, ka pasūtījuma izpildei dažkārt nepieciešams mēnesis. Svārstoties energoresursu un celulozes šķeldas cenai tirgū, nebija skaidrības par gala cenu granulām. Ja iepriekš par paleti bija vidēji 160 eiro, tad tagad tie jau ir vidēji 300 eiro. SIA ”Staļi” izpilddirektors Artūrs Bukšs saka: “Jautājums pat nav par cenu, bet - kurš ražo un ir spējīgs pielāgoties, kurš piedāvā tirgū granulas. Pamats ir celulozes šķelda. Celulozes šķeldu neviens nezina, cik tā maksās pēc mēneša, pēc diviem mēnešiem. To mēs redzam procesā. Redzam, par kādu cenu to nopērkam. Cenu kāpums - tā ir tieša korelācija paletes cenā tam, kā mēs redzam resursu cenu kāpumu.”

Lai arī pasaules energoresursu tirgus pagaidām ir nestabils, nozares asociācija aicina neraisīt paniku tirgū. Iepriekš patērētāji granulas mēdza iegādāties vasarā, nevis kā tagad - agri pavasarī. Tas radījis situāciju, ka granulas bija daudzviet izpirktas, tās nevarēja iegādāties. “Šie tirgotāji balstījās uz Baltkrievijas, Krievijas granulu ieguvi. Šobrīd viņi pārmetušies uz vietējiem un vēl papildus privātām mājsaimniecībām. Viņi rauj ārā no ražotājiem šo produktu, kas atkal izdara spiedienu uz cenu. Es gribētu teikt - nomierināmies, nav pamats šodien,” pauž Kristaps Klauss, Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes loceklis.

Lai arī ražotāji min, ka granulu cena varētu maksāt pat 450 eiro par paleti, nozares asociācija nedomā, ka cenas kāpums tuvākajā laikā būs tik straujš. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik