Dobelē saņem Ābolu ordeni

Dobelē aizvadīti vienpadsmitie Ābolu svētki, kuros tradicionāli pasniedz arī augstāko apbalvojumu augļkopības nozarē – “Ābolu ordeni”. Par ieguldīto darbu jaunu produktu ražošanā šogad to saņēma Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa. Pāsreiz ražošanā un tirdzniecībā nonākuši vairāk nekā desmit viņas radītie produkti no augļiem un dārzeņiem.

Pirmais ābeļdārzs Dobelē esot iestādīts jau 17. gadsimtā pie Dobeles pils. Divdesmitā gadsimta vidū ceriņu dārza izveidotājs un selekcionārs Pēteris Upītis Dobelē sāka veidot ģenētisko resursu kolekcijas dārzu, bet mūsdienās iesākto turpina un attīsta Dārzkopības institūts. Dārzkopības institūta direktore Inese Ēbele stāsta: “Mūsu dārzā rūpējamies par Latvijas genofondu. Tas nozīmē – par visām ābeļu škirnēm, kas vien aug Latvijā. Mūsu kolekcijā ir vairāk nekā 1000, bet selekcijas darbā tiek izmantotas pat 3000-4000 variācijas.”

Pārstrādes un bioķīmijas nodaļas vadītāja Dalija Segliņa jau vairāk nekā divdesmit gadus ik dienu strādā arī pie jaunu produktu izveides. Tā tapis arī ābolu un upeņu ievārījums bērnudārziem ar samazinātu cukura daudzumu, kur galvenais esot pareizā šķirņu izvēle. Dalija Segliņa ReTV stāsta, ka šo gadu laikā izveidoti vairāk nekā divdesmit jauni produkti, bet lielākais gandarījums esot par jauno produktu nonākšanu ražošanā. Tomēr to panākt esot liels izaicinājums. “Atrast ražotāju, kuram tas būtu interesants, no vienas puses, un no otras puses, protams, ekonomiskais. Lūk, šo te salikt kopā. Pārnest no laboratorijas uz ražošanu. Lai uzņēmumam būtu ekonomiski, un no otras puses man kā pircējam būtu izdevīgi. Tas ir vislielākais izaicinājums.”

Pašreiz ražošanā un tirdzniecībā esot nonākuši virāk nekā desmit produkti. Par ieguldīto darbu, tradicionālajos Ābolu svētkos Dalija Segliņa saņēma augļkopības nozares augstāko apbalvojumu “Ābolu ordeni”.

Godinot Dobeles dārza izveidotāju Pēteri Upīti un paplašinot Pētera Upīša Dārzkopības muzeja āra ekspozīciju, tradicionālajos Ābolu svētkos atklāts arī jauns vides objekts - “Ābols”. Kā stāsta akmeņkalis Libērijs Peļņa, tas veidots no vietējā laukakmens, bet tā spožums esot panākts to rūpīgi apstrādājot.

Dobeles augļkopības saimniecībā selekcionārs Pēteris Upītis sāka strādā 1948. gadā. 2011. gadā viņa darba turpinātājs Dārzkopības institūts iedibināja jaunu tradīciju – rudens ābolu ražu sagaidīt ar “Ābolu svētkiem”.


#SIF_NVZ2022