Dobeles Atbrīvošanas piemineklim 80

Tēlnieka Kārļa Zemdega veidotajam Dobeles Atbrīvošanas piemineklim šogad aprit astoņdesmitā gadskārta, bet atjaunotajam piemineklim, kurš kļuva par trešās Atmodas simbolu - divdesmitceturtā. Līdzās tradicionālā ziedu paklāja veidošanai, pieminekļa sarežģīto vēsturi godināja arī speciāli šim notikumam režisēts kustību iestudējums.

Andrejs Baļčūns, iniciatīvas grupas pārstāvis: “Bija divas meitenes -  Māra un Gunta no muzeja, kas visu to ideju sāka celt,un, jūtot Dobeles iedzīvotāju milzīgo atbalstu,izveidojās kultūras fonda kopa. Tas bija dobelnieku ziedojumi, ne tikai naudas izteiksmē, bet arī atbalstam, kas mums deva tādu iniciatīvu strādāt, un rezultāts ir.”

Septiņos gados tēlniece Inta Berga un akmeņkalis Libērijs Peļņa, par pamatu ņemot karavīra galvu, kas bija paglābusies no saspridzinātā pieminekļa, Zemdegas ideju īstenoja jaunā piemineklī, kam pamatakmeni izkala Juris Neimanis. Šodien atjaunotajam piemineklim aprit 24 gadi.

Abus pieminekļus vieno ne tikai visu paaudžu dobelnieku vēlme pēc savas neatkarīgas valsts, bet arī tas, ka abas reizes piemineklis izveidots par iedzīvotāju ziedojumiem.