Dobeles novadā veidos sešas pagastu apvienības. Penkulnieki satraucas

Dobeles novadā iecerēts tuvāko mēnešu laikā līdzšinējo 13 pagastu pārvalžu vietā izveidot sešas pagastu apvienības, kurās katrā plānots iekļaut trīs līdz četrus pagastus.

Vietvaras ieskatā tas ļaušot efektīvāk izmantot pagastos esošo tehniku un cilvēku resursus. Iedzīvotāji gan nepriecājas par kārtējām pārmaiņām, jo apvienību teritorijas neatbilst bijušo mazo novadu robežām, ekonomiskais pamatojums apvienību izveidei nemaz nav aprēķināts.

Arī pēc 2021. gada Administratīvi teritoriālās reformas pagastu iedzīvotāji ar sasāpējušajiem jautājumiem, kā jau ierasts pēc pirmās reformas, vērsās savās pagastu pārvaldēs, bet tagad vietvara plāno Dobeles novadā esošos 19 pagastus un Auces pilsētu sagrupēt sešās apvienībās. Pēc pašreizējā plāna, Penkules pagasts, kam līdz šim bija kopēja pagasta pārvaldniece ar jau vēsturiski Dobeles novadā esošo Naudītes pagastu, tagad iekļauts vienā apvienībā ar trīs bijušā Auces novada pagastiem. Tas pamatīgi satraucis penkulniekus. 

Dobeles novada vadītājs Ivars Gorskis gan skaidro, ka apvienību izveidei neesot nekāda sakara ar identitāti un tā nav un nebūs pagastu apvienošana. Apvienību galvenais uzdevums būšot efektīvi izmantot gan esošos tehnikas resursus, piemēram, ceļu tīrīšanai neturot tehniku katrā pagastā, gan veidojot tehnisko darbinieku mobilās brigādes. “Iedzīvotājiem nekas nemainīsies. Tas, ko mēs darām un vēlamies darīt, konsolidēt visu tehniku, visus tehnisko darbiniekus no vairākiem pagastiem, lai racionālāk apsaimniekotu pašvaldības īpašumus.”

 Penkulniekiem un apkaimes iedzīvotājiem par apvienības izveidi tika rīkota arī sanāksme, uz kuru bija ieradušies ap 50 iedzīvotājiem. Vietvaras pārstāvji sanākušos pūlējās pārliecināt, ka darbiniekiem jāsaņem atalgojums par darbu, nevis gaidīšanas režīmā pavadītu darba dienu. “Teiksim, vienā vietā elektriķis ir uz pilnu slodzi, vienā – 0,25. Vienā vietā ir tāds cilvēciņš, citā šitāds. Vienā skoliņā vispār ir santehniķis ar pilnu slodzi, citās tāda cilvēka vispār nav,” skaidro Dobeles novada izpilddirektors Agris Vilks.

Aprēķini par finansiālajiem ieguvumiem no tehnisko cilvēku piesaistes nevis vienai iestādei vai pagastam, bet pēc nepieciešamības visā apvienības teritorijā gan neesot, par ko neapmierināti bija sanākušie, jo, viņuprāt, ieguvums no darbinieku vadāšanas pa četru pagastu teritoriju nebūs liels. “Tas nozīmē, ja snieg sniegs visu dienu visur vienādi, tad mūsu sētnieks netīra ietves, neko nedara. Viņš dodas tur, kur vajag vairāk,” saka penkulniece Māra.

 Diskusijas par apvienību izveidi vēl turpināšoties, tomēr izveidot apvienības esot plānots jau tuvāko dažu mēnešu laikā. Jāpiebilst, ka jau kopš teritorirālās reformas apvienības izveidotas gan Bauskas, gan Aizkraukles novados. Kā telefonsarunā ReTV skaidro Bauskas un Aizkraukles novadu vadītāji, tās sākotnēji veidotas pievienoto novadu robežās, lai mazinātu iedzīvotāju negatīvo attieksmi pret teritoriālo reformu. Pēc būtības dzīve apvienībā daudz neatšķīrās no dzīves mazajā novadā. Tomēr arī šajos novados soli pa solim – līdzīgi kā Dobeles novadā – ejot arī saimniecisko jautājumu sakārtošanas virzienā.