Dodas koncerttūrē pa Eiropu, lai izstāstītu Ukrainas sāpju stāstu

Caur kultūras un klasiskās mūzikas prizmu izstāstīt Ukrainas sāpju stāstu. Ar šādu moto Ukrainas nacionālais kamerorķestris devies koncerttūrē pa Eiropu. Lai arī māksliniekiem šobrīd uzstāties ir morāli grūti, viņi to dara.

Ukrainas nacionālais kamerorķestris “Kijivas solisti” savu uzstāšanos otrajās Lieldienās Dzintaru koncertzālē sāka ar klusuma brīdi. 23. februārī “Kijivas solisti” devās koncertturnejā pa Eiropu, bet jau nākamajā dienā, atrodoties Itālijā, uzzināja par sākušos karu Ukrainā, līdz ar to mājās atgriezties viņi vairs nevarēja. Sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, “Kijivas solistiem” koncertturneja tika pagarināta uz nenoteiktu laiku, vedot viņus pa dažādām Eiropas pilsētām. Pie mums Latvijā viņi uzstājas pirmo reizi. Lai arī katra uzstāšanās emocionāli nav viegla, caur klasisko mūziku mākslinieki vēlas vēstīt pasaulei par mieru.

Ukrainas nacionālā kamerorķestra mākslinieciskais vadītājs Anatolijs Vasiļkovskis: “Esam pieņēmuši sev lēmumu turpināt tūri kā misiju par mieru. Neesam kareivji un nevaram ar ieročiem rokās aizstāvēties, bet šajā gadījumā pievēršam uzmanību, aicinām cilvēkus uz mieru. Stāstam to arī intervijās, ka nav neviena iemesla, kālab Krievija iebruka, nav nacisma mūsu valstī, nav nekā tāda, ko viņi izdomāja un runā. Atnākt, nopostīt pilsētu, pateikt, ka tu šādi esi kādu aizstāvējis, nogalinot tūkstošiem cilvēku, izlaupot viņu mājas un izvarojot sievietes, teikt, ka tu šādi kādu glāb, es pat nezinu, kā to nosaukt.” 

Šobrīd kamerorķestra vadītājam ir pārtrūkuši sakari ar tanti no Mariopoles. Viņam ir morāli grūti. Savukārt vijolniecei Katerīnai ir lielas bažas par vīra dzīvību, kuru var iesaukt dienēt, bet viņam nav pat militārās izglītības, tikmēr viņas brālēnu piespieda pievienoties krievu armijai, sakari ar viņu šobrīd ir pārtrūkuši. “Sākumā tas bija liels šoks. Tas bija šausmīgi, tagad man vairs nav palikušu asaru. Jūtos tā, it kā man būtu akmens iekšā. Es nespēju vairs paraudāt, es jūtos tiešām dusmīga,” saka Katerīna Misečko, Ukrainas nacionālā kamerorķestra vijolniece.

Vairāk par visu jaunā sieviete grib atgriezties savās mājās pie ģimenes. Taču, kad tas notiks, pagaidām nav zināms. “Mēs rādām cilvēkiem, ka spējam radīt mākslu, mēs patiesībā esam neatkarīga Eiropas valsts, mēs esam pelnījuši vietu kartē, būt daļai no Eiropas kultūras. Mēs nevēlamies karu, mēs vēlamies mieru. Lai būtu miers, Krievijai ir jāatstāj mūsu zeme,” uzsver Katerīna Misečko.

Dzintaru koncertzāles vadība teic, ka atbalsts, dodot iespēju Ukrainas kamerorķestrim pie mums koncertēt kā viesmākslieniekiem, ir mazākais, ko šobrīd varam darīt. “Atrodoties kopā ar ukraiņu kolēģiem, kļūstam stiprāki. Ja sākotnēji mēs domājam, ka sniedzam atbalstu ukraiņiem, kas tā arī ir, mēs to darām ar kolēģiem citās pasaules valstīs, bet tas garīgais spēks, ko sniedzam viņiem, kā izrādījās, bija vajadzīgs arī mums pašiem,” uzsver Guntars Ķirsis, Dzintaru koncertzāles direktors.

Šonedēļ “Kijivas solistu” tūre pa Eiropu beigsies, jo tālākās atļaujas pagaidām koncertturnejai nav izsniegtas, dokumentu kārtošana ar Ukrainu pagaidām ir sarežģīta, ko mākslinieki darīs tālāk, īsta plāna vēl nav. 


#SIF_NVZ2022