Dokumentālā filma “Valiant” – jēkabpilieši tiekas ar radošo komandu

Valsts svētku vakarā Rīgā pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma “Valiant”, bet nupat kino seanss aizvadīts Jēkabpilī, iedzīvotājiem dodot iespēju arī tikties ar vienu no filmas galvenajiem varoņiem.

20. gadsimta 80. gadi, Eiropa, Ziemeļamerika un tur dzīvojošie latviešu jaunieši, kuri ar skaļām un pārdrošām demonstrācijām piesaista preses uzmanību, lai pasaule zinātu par Baltijas valstu okupāciju. Viņi pieķēdēja sevi pie Padomju Savienības vēstniecību vārtiem, dedzināja padomju karogu un imitēja asins liešanu. Tā ir tikai daļa no piedzīvotā, kas ietverta dokumentālajā filmā “Valiant”.

 “Domāju, ka tas būtu ideāls mācību materiāls skolēniem, jo ļoti labi parāda tā laika situāciju,” saka Enija, jēkabpiliete.

 “Šo cilvēku neatlaidība, viņu izdoma un pārliecība par to, ko viņi dara. Mums jau likās, ka mēs to brīvību izcīnījām, te tas notika, bet tas nemaz, iespējams, nebūtu noticis, ja mūsu tautieši nebūtu nemitīgi par brīvību cīnījušies savās mītnes zemēs,” atzīst Silva, jēkabpiliete.

Filmas galvenais varonis gan ir automašīna - Jura Bļodnieka tā laika Valiants, kurš 25 gadus nostāvējis garāžā, ir aprakstīts ar pretpadomju saukļiem. “Tanī laikā nupat Gorbačovs bija ienācis Padomju Savienībā kā vadītājs, un tad mēs arī viņu paņēmām, apvilkām ar sarkanu apli un šķērssvītru cauri, ka mēs gribam, lai viņš iet uz elli, aizmugurē: “Krievija, ārā no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas!”. Citi saukļi arī bija uzlikti virsū,” saka Juris Bļodnieks, ASV latvietis.

Uz jautājumu, vai tiešām nebija brīžu, kad rokas nolaidās, tas, ko darījāt, šķita bezvērtīgs? Atbilde ir pārliecinoša.  “Tā īstenībā nebija nevienu reizi. Mēs esam tikai daži, kuri tajā filmā parādās, bija daudzi citi, kuri, rakstot vēstules saviem likumdevējiem, prasot palīdzību, piedaloties demonstrācijās, kaut zīmējot plakātus. Ļoti daudzi to darīja, lai neatkarība taptu un lai tā šodien būtu paliekoša,” atzīst Juris Bļodnieks.

Jāpiebilst, ka, sākot ar 30. novembri, filma būs skatāma visā Latvijas teritorijā bez maksas portālā filmas.lv.